Premier League: “Διπλό” τίτλου της Άρσεναλ στο Κρέιβεν Κότατζ

Σπουδαίο διπλό με 0-3 πέτυχε η Άρσεναλ επί της Φούλαμ.

Για την 27η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ επικράτησε με 0-3 της Φούλαμ ανέβασε εκ νέου την διαφορά στους πέντε βαθμούς από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτυ.

Οι κανονιέρηδες μετά την νίκη τους έφτασαν τους 66 βαθμούς πέντε πάνω από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι ενώ η Φούλαμ παρέμεινε στην 8η με 39 βαθμούς.

Η Άρσεναλ ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος καθώς πέτυχε τρία τέρματα και είχε ένα ακυρωθέν με το αυτογκόλ του Ρόμπινσον στο 17ο λεπτό. Έπειτα, ο Τροσσάρτ πήρε το όπλο του και με τρεις τελικές πάσες έδωσε την νίκη στην Άρσεναλ. Ο Βέλγος αρχικά, εκτέλεσε κόρνερ και ο Γκάμπριελ στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ, το 2-0 έγινε μετά την μπαλιά του εξτρέμ των κανονιέρηδων και την κεφαλιά του Μαρτινέλι ενώ το τελικό 0-3 έγραψε ο Όντεγκααρντ με υπέροχο τελείωμα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να αντιδράσει μετά την ήττα από την Λίβερπουλ και κόλλησε στο 0-0 με την Σαουθάμπτον και το Γουέστ Χαμ – Άστον Βίλα ήρθε ισόπαλο με 1-1.