Premier League: Εδραιώνεται στην 4η θέση η Άρσεναλ

Σπουδαία νίκη στο Μπέρμιγχαμ επί της Άστον Βίλα πήρε η Άρσεναλ και έχει το προβάδισμα για το Champions League

H Άρσεναλ επικράτησε με 0-1 της Άστον Βίλα με 1-0, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής στην Premier League.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 30ό λεπτό ο Μπουκαγιό Σακά. Από γύρισμα του Σοάρες ο Σακά με ωραίο αριστερό σουτ έκανε το 0-1.

Mε τη νίκη αυτή η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα παραμένει δυνατή στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης και της συμμετοχής στο Champions League τη νέα σεζόν, για πρώτη φορά από το 2016. H Άρσεναλ ξέφυγε με +4 από την πέμπτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία έχει και ματς περισσότερο από τους Λονδρέζους.

Αστον Βίλα (Τζέραρντ): Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Γιανγκ, Ντάγκλας Λουίζ, ΜακΓκιν, Ράμσεϊ (69′ Τραορέ), Μπουέντια (69′ Μπέιλι), Γουότκινς (82′ Ινγκς), Κοουτίνιο

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Τίρνεϊ, Γουάιτ, Μαγκαλάες, Σοάρες, Παρτέι, Όντεγκαρντ (86′ Χόλντινγκ), Τζάκα, Σακά (69′ Πεπέ), Λακαζέτ (78′ Ενκέτια), Σμιθ Ρόου

Νόριτς-Τσέλσι 1-3 (69΄πεν. Πούκι – 3΄ Τσάλομπαχ, 14΄ Μέισον-Μάουντ, 90΄ Χάβερτς)

Γουλβς-Λιντς 2-3 (26΄ Τζόνι, 45΄+11 Τρινκάο – 63΄ Χάρισον, 66΄ Ροντρίγκο, 90΄+1 Αϊλινγκ)

Άστον Βίλα-Άρσεναλ 0-1 (30′ Σακά)