Premier League: Εύκολα η Γιουνάιτεντ με Ρονάλντο, νίκες για Σίτι και Άρσεναλ

Επιβλητική νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με γκολ του Ρονάλντο. Επιτέλους νίκη και για την Άρσεναλ, βασικός ο Χρήστος Τζόλης με τη Νόριτς

Για την 4η αγωνιστική της Premier League, στο Ολντ Τράφορντ,  η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 4-1 της Νιούκαστλ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο ντεμπούτο του με τους “κόκκινους διαβόλους’ να πετυχαίνει δύο γκολ. Στο 80ο λεπτό, ο Φερνάντες δέχτηκε πάσα από τον Πογκμπά εκτός περιοχής και αφού βρήκε ελεύθερο πεδίο, εκτέλεσε τον κίπερ της Νιούκαστλ με ασύλληπτο φαλτσαριστό δεξί σουτ, για να γράψει το 3-1 για τους «κόκκινους διαβόλους», ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Λινγκαρντ.

Η Άρσεναλ υποδέχθηκε τη Νόριτς στο Εμιρέιτς, με τον Τζόλη ξεκινήσει στη βασική ενδεκάδα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 1-0 χάρη στο τέρμα του Ομπαμεγιάνγκ στο 66ο λεπτό. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 69ο λεπτό, όταν ο Φάρκε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μίλοτ Ρασίτσα, είχε δύο καλές σέντρες. Η πρώτη σέντρα του πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ στη δεύτερη τροφοδότησε τον Πούκι στην περιοχή στο 45′, ωστόσο η προσπάθεια του Φινλανδού φορ, κόπηκε από την άμυνα των Λονδρέζων.

Η Μάντσεστερ Σίτι απέδρασε από το King Power με το τρίποντο, αφού επικράτησε με 0-1 της Λέστερ στην 4η αγωνιστική της Premier League, χάρη στο γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα. Οι Πολίτες έφτασαν τις τρεις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκονται στη 2η θέση, όπου ισοβαθμούν με εννέα βαθμούς με την Τότεναμ, ενώ οι “αλεπούδες” έμειναν στη 10η με έξι βαθμούς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με τον Βάρντι στο 49′, με το γκολ του Άγγλου ωστόσο να μην μετράει, έπειτα και από έλεγχο του VAR, καθώς ο 34χρονος ήταν εκτεθειμένος. Στο 62′ όμως, η Σίτι ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα με τον Μπερνάρντο Σίλβα, όταν έπειτα από κόντρα της μπάλας εκείνος έκανε το σουτ εντός περιοχής, παραβιάζοντας την εστία του Σμάιχελ για το 1-0.

Η Γουλβς επικράτησε της Γουότφορντ με 2-0, ενώ τη νίκη πανηγύρισε και η Μπράιτον κόντρα στη Μπρέντφορντ με 1-0.