Premier League: Έκαναν το καθήκον τους Άρσεναλ και Λίβερπουλ

Τις νίκες πανηγύρισαν η Άρσεναλ και η Λίβερπουλ

H Άρσεναλ συνέτριψε στο «Εμιρέιτς» την Έβερτον με 4-0, σε εξ αναβολής ματς της 7ης αγωνιστικής της Premier League.

Το τρίτο σερί «τρίποντο» στο πρωτάθλημα (προηγήθηκαν οι εκτός έδρας επιτυχίες επί των Άστον Βίλα και Λέστερ) έφερε το συγκρότημα του Μικέλ Αρτέτα στο +5 από την δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, με τις δύο ομάδες να μετρούν, πλέον 25 παιχνίδια.

Οι «κανονιέρηδες» σκόραραν δύο φορές στο φινάλε του 45λεπτου (Σάκα στο 40΄ και Μαρτινέλι στο 45΄+1), με την Έβερτον να μην μπορεί ν΄ αντιδράσει στη συνέχεια και να παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, με τον Όντεγκααρντ στο 71΄ κι εννέα λεπτά αργότερα με τον Μαρτινέλι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και 3ο στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Η Λίβερπουλ σε μία περίοδο που δεν πάει καθόλου καλά στις διοργανώσεις που συμμετέχει πέτυχε μεγάλη νίκη στο «Άνφιλντ» επί της Γουλβς με 2-0.

Με τον Κώστα Τσιμίκα να δίνει ασίστ στον Σαλάχ στο δεύτερο τέρμα (έπαιξε βασικός σε όλο το ματς) και με καλό δεύτερο ημίχρονο, οι «κόκκινοι» πήραν το «τρίποντο» με τα γκολ των Φαν Ντάικ και Σαλάχ και με παιχνίδι λιγότερο διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για να μπουν στην τετράδα

Αναλυτικά το πρ;oγραμμα:

Φούλαμ-Τσέλσι 2-1 (25΄ Γουίλιαν, 73΄ Βινίσιους – 47΄ Κουλιμπαλί)

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γ. 1-1 (90+1΄ Ολίσε – 44΄ Μπρούνο Φερνάντες)

Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 4-2 (51΄ Άλβαρες, 53΄ Χάαλαντ, 63΄, 90΄ Μαχρέζ – 44΄ Κουλουσέφσκι, 45+2΄ Έμερσον Ρόαγιαλ)

Άρσεναλ-Έβερτον 4-0 (40΄ Σάκα, 45΄+1, 80΄ Μαρτινέλι, 71΄ Όντεγκααρντ)

Λίβερπουλ-Γουλβς 2-0 (73΄ Φαν Ντάικ, 77΄ Σαλάχ)