Premier League: Έκανε το καθήκον της η Άρσεναλ, “ξέσπασε” η Νιούκαστλ απέναντι στην Άστον Βίλα

Τις νίκες πανηγύρισαν η Άρσεναλ και η Νιούκαστλ

Για την 22η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ επικράτησε της Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ η Νιούκαστλ διέλυσε την Άστον Βίλα και πήρε σημαντικό τρίποντο στη “μάχη” ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Η Άρσεναλ ήταν κυρίαρχη στο “Σίτι Γκράουντ” και νίκησε τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-2, πλησιάζοντας τη Λίβερπουλ στους δύο βαθμούς. Στο 67ο λεπτό η άμυνα την Νότιγχαμ αδράνησε, ο Ζιντσέκο βρήκε τον Ζεσούς μέσα στην περιοχη, με τον Βραζιλιάνο να νικάει τον Τέρνερ για το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα, οι κανονιέρηδες διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Όντεγκααρντ με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ζεσούς στον χώρο, αυτός βρήκε τον Σάκα που με πλασέ έκανε το 0-2. Η Φόρεστ κατάφερε να μειώσει με τον Αβονίγι στο 89ο λεπτό, ωστόσο η ομάδα του δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς.

Η Νιούκαστλ επιβλήθηκε της Άστον Βίλα με 1-3 και ανέβηκε στους 32 βαθμούς. Οι “καρακάξες” μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με τον Φαμπιάν Σαρ να βάζει μπροστά τη Νιούκαστλ με δύο προσωπικά του γκολ. Ένα αυτογκόλ του Άλεξ Μορένο στο 52′ “κλείδωσε” τη νίκη. Ο Όλι Γουότκινς έγραψε το 1-3, ωστόσο οι “χωριάτες” δεν πέτυχαν κάτι περισσότερο και έμειναν για τρίτο σερί αγώνα χωρίς νίκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, Φούλαμ και Έβερτον έμειναν στο 0-0, η Λούτον διέλυσε την Μπράιτον με 4-0, ενώ η Κρίσταλ Πάλας πήρε το τρίποντο κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-2, σε μια εντυπωσιακή αναμέτρηση.

Νότιγχαμ Φόρεστ-Άρσεναλ 1-2 (89΄ Αβονίγι – 65΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς, 72΄ Σάκα)

Φούλαμ-Έβερτον 0-0

Λούτον-Μπράιτον 4-0 (1΄, 42΄, 56΄ Αντεμπάγιο, 3΄ Ογκμπένε)

Κρίσταλ Πάλας-Σέφιλντ Γιουν. 3-2 (17΄, 27΄ Έσε, 67΄ Ολίσε – 1΄ Μπρέρετον Ντίας, 20΄ ΜακΑτι)

Άστον Βίλα-Νιούκαστλ 1-3 (71΄ Γουάτκινς – 32΄, 36΄ Σαρ, 52΄ αυτ. Μορένο)