Premier League: Εκτός τροχιάς η Ευρώπη για την Τσέλσι

Χάνεται η Ευρώπη για την Τσέλσι.

Για την 23η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Τσέλσι είχε νέα απώλεια βαθμών έδρα της Γουέστ Χαμ μένοντας στο ισοπαλο 1-1.

Κοντεύει πια 4 μήνες χωρίς τρίποντο οι Λονδρέζοι, καθώς τη τελευταία φορά που πανηγύρισαν μακριά από το Στάμφορντ Μπριτζ ήταν στις 16 Οκτωβρίου (4 ισοπαλίες, 3 ήττες), ενώ για πρώτη φορά την τελευταία 12ετία μετρά 8 ματς εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς νίκη.

Απέναντι στη Γουέστ Χαμ, η οποία παρουσιάζει σημάδια ανάκαμψης κι ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία, μένοντας για 3η σερί αγωνιστική αήττητη (μία νίκη, δύο ισοπαλίες, για πρώτη φορά από τα μέσα Οκτωβρίου), οι «μπλε» προηγήθηκαν με τον Ζοάο Φέλιξ στο 16΄, αλλά η «απάντηση» των «σφυριών» ήταν άμεση με τον Έμερσον (28΄).

Με τον 5ο βαθμό στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, η Γουέστ Χαμ πήρε νέα βαθμολογική ανάσα, σε αντίθεση με την Τσέλσι, η οποία μπορεί να έκανε πολλές μεταγραφές κατά τη χειμερινή περίοδο, αλλά έτσι όπως πάει πολύ δύσκολα θα βγει στην Ευρώπη.

Στο 89΄, οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Σούτσεκ, αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι στην αρχή αυτής, ο Ράις βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Η Τσέλσι διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στις καθυστερήσεις (χέρι του Σούτσεκ), παρ΄ όλα αυτά ο διαιτητής δεν κλήθηκε καν από το VAR για να «τσεκάρει» τη φάση.