Premier League: Εχασε βαθμούς, αλλά πήρε πίσω τους φιλάθλους της η Τσέλσι

Έπειτα από μία άθλια εμφάνιση, η Τσέλσι ήρθε ισόπαλη με τη Μπράιτον, αλλά κατάφερε να μπει στην 4αδα και να κερδίσει ξανά τους οπαδούς της.

Η Τσέλσι έχασε πολύτιμους βαθμούς μετά την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Μπράιτον, αλλά κέρδισε τους φιλάθλους της και την 4η θέση στην Premier League, που οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οπαδοί της Τσέλσι μαζεύτηκαν έξω από το «Στάμφορντ Μπριτζ» για να διαμαρτυρηθούν κατά του Ρόμαν Αμπράμοβιτς για την συμμετοχή των Λονδρέζων στο ESL. Συμμετοχή που όπως δείχνουν οι εξελίξεις… δεν θα πραγματοποιηθεί, με την Τσέλσι να αποχωρεί από την διοργάνωση.

Στην βαθμολογία και ύστερα από 32 ματς η Τσέλσι του Τούχελ εκμεταλλεύτηκε και με το παραπάνω την ήττα της Γουέστ Χαμ από την Νιούκαστλ και ανέβηκε στην 4η θέση με βαθμούς. Αντίθετα η Μπράιτον βρίσκεται 7 βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, με 34 βαθμούς.

Στο ματς το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τρελό ρυθμό. Η Μπράιτον πίεζε τους Λονδρέζους που δεν ήταν σε καλό βράδυ, επηρεασμένοι από τα τελευταία γεγονότα. Οι «Μπλε» έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν κάποιον γκολ. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, μετά και από την αποβολή του Γουάιτ στο 92ο λεπτό.