Premier League: Γλίτωσε τα “χειρότερα” η Έβερτον και δείχνει ότι αντέχει

Η ισοφάριση του Ονάνα, χάρισε έναν βαθμό στην Έβερτον που ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην “αυλαία” της 25ης αγωνιστικής της Premier League, Έβερτον και Κρίσταλ Πάλας έμειναν ισόπαλες με σκορ 1-1, παραμένοντας έστω και οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Λονδρέζους να ανοίγουν το σκορ στο 66′ από το γκολ του Αγιού. Ωστόσο, τα “ζαχαρωτά” απάντησαν και ισοφάρισαν έστω και αργά με τον Ονάνα.

Να σημειωθεί πως την αναμέτρηση παρακολούθησε από κοντά και ο νέος τεχνικός της Κρίσταλ Πάλας, Όλιβερ Γκλάσνερ, ο οποίος θα αντικαταστήσει τον πολύπειρο Ρόι Χόντσον που δήλωσε πως αποχωρεί από την ομάδα, καθώς αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας.

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 1-4 (75΄ Τόνεϊ – 35΄ Νούνιες, 55΄ ΜακΑλιστερ, 68΄ Σαλάχ, 86΄ Χάκπο)

Μπέρνλι-Άρσεναλ 0-5 (4΄ Όντεγκααρντ, 39΄πεν, 47΄ Σάκα, 66΄ Τροσάρ, 78΄ Χάβερτς)

Φούλαμ-Άστον Βίλα 1-2 (64΄ Μουνίς – 23΄, 56΄ Γουάτκινς)

Νιούκαστλ-Μπόρνμουθ 2-2 (57΄πεν. Γκλόρντον, 90΄+2 Ρίτσι – 51΄ Σολάνκε, 69΄ Σεμένιο)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουέστ Χαμ 2-0 (45΄+5 Αβονίγι, 90΄+5 Χάντσον-Οντόι)

Τότεναμ-Γουλβς 1-2 (46΄ Κουλουσέφσκι – 43΄, 62΄ Γκόμες)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 1-1 (83΄ Ρόδρι – 42΄ Στέρλινγκ)

Σέφιλντ Γιουν.-Μπράιτον 0-5 (21΄ Μπουονανότε, 25΄ Γουέλμπεκ, 75΄ αυτ. Ρόμπινσον, 78΄,86΄ Αντινγκρα)

Λούτον-Μάντσεστερ Γ. 1-2 (14΄ Μόρις – 1΄, 7΄ Χόιλουντ)

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (84΄ Ονάνα – 66΄ Τζόρνταν Αγιού)