Premier League: Γνώρισε την ήττα η Τσέλσι

Συνεχίζει να στραβοπατά η Τσέλσι μετά την ισοπαλία με την Λίβερπουλ.

Για την 2η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Τσέλσι ηττήθηκε με 3-1 από την Γουέστ Χαμ στο « London Stadium» , για τους «μπλε» η νέα σεζόν έχει ξεκινήσει με το αριστερό. Ενώ για τα «σφυριά» είναι το πρώτο τρίποντο μετά την ισοπαλία με την Μπόρνμουθ.

Στα πρώτα λεπτά του Α’ μέρους, οι γηπεδούχοι  μπήκαν δυναμικά και κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7’ με τον Αγκέρντ . Η  Τσέλσι ισορρόπησε πολύ γρήγορα και έφερε το ματς στα ίσια στο 28’ με τον  Τσουκουαμέκα. Στο 43’ ο Φερνάντες δεν ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Στην επανάληψη η ομάδα του  Ντέιβιντ Μόγιες αιφνιδίασε την άμυνα της Τσέλσι στο 53’ με τον Αντόνιο μετά από την πάσα του δραστήριου  Γουόρντ-Πράουζ . Αν και από το 67’ αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγο της αποβολής του Αγκέρ. Η Γουέστ πέτυχαν και τρίτο γκολ, με εκτέλεση πέναλτι του Πακετά στις καθυστερήσεις.

Μετά τη νέα απώλεια, η Τσέλσι συμπλήρωσε 14 συνεχόμενα ματς στην Premier League με μόλις μία νίκη, 5 ισοπαλίες και 8 ήττες.

Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ 2-1

(28′ Ντίαζ, 36′ Σαλάχ πεν. – 3′ Σεμένιο)

Γουλβς-Μπράιτον 1-4

(61′ Χουάνγκ – 15′ Μιτόμα, 46′ Εστουπινιάν, 51′, 55′ Μαρτς)

Τότεναμ-Μάντσεστερ Γ. 2-0

(49′ Παπέ Ματάρ Σαρ, 83′ αυτ. Μαρτίνες)

Μάντσεστερ Σ.-Νιουκάστλ 1-0

(31′ Άλβαρες)

Κυριακή (20/08)

Άστον Βίλα-Έβερτον 4-0 (18′ ΜακΓκιν, 24′ Ντόουγκλας Λουίζ, 51′ Μπέιλι, 74′ Ντουράν)

Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 3-1

(7′ Αγκέρντ, 53′ Αντόνιο, 90’+5′ Γουόρντ-Πράουζ – 28′ Τσουκουαμένκα)