Premier League: Ήττα-ΣΟΚ για Άστον Βίλα, ισοπαλίες για Λέστερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Άστον Βίλα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λέστερ τα βρήκαν «σκούρα», πραγματοποιώντας πολύ κακές εμφανίσεις

Οι αναμετρήσεις της 29ης αγωνιστικής της Premier League την Τετάρτη (03/03), δεν προσέφεραν ούτε θέαμα, αλλά ούτε και γκολ. Ωστόσο τα λεγόμενα αουτσάιντερ των παιχνιδιών κατάφεραν να αποσπάσουν σημαντικούς βαθμούς.

Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Χωρίς σκορ έληξε το παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής της Premier League ανάμεσα στην Κρίσταλ Πάλας και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, το οποίο φιλοξενήθηκε από γήπεδο Σέλχερστ Παρκ.

Σε ένα ματς με ελάχιστες απειροελάχιστες φάσεις, οι ”κόκκινοι διάβολοι” έχασαν την ευκαιρία που τους δόθηκε να μεγαλώσουν την βαθμολογική διαφορά τους από την Λέστερ η οποία δεν κατάφερε να κερδίσει την Μπέρνλι.

Η Μάντσεστερ είχε δύο καλές στιγμές στο 14′ και το 17′ λεπτό της αναμέτρησης, έκτοτε όμως δεν απειλήθηκε ξανά η εστία του Γκάιτα, ενώ από την άλλη η Κρίσταλ Πάλας δεν απείλησε, ούτε μια φορά τον Ντιν Χέντερσον.

Αυτή η πολύ κακή εμφάνιση και των δύο πλευρών είχε το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, και η αναμέτρηση χωρίς σκορ βάζει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μόνη στην 2η θέση απέχοντας 14 βαθμούς από την πρωτοπόρο συμπολίτισσα. Η Κρίσταλ Πάλας είναι στην 13η θέση με 34 βαθμούς.

Μπέρνλι – Λέστερ 1-1

Ισόπαλες με 1-1 ήρθε η Μπέρνλι με τη Λέστερ στο Τουρφ Μουρ, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Λέστερ, έπειτα από τον σοκαριστικό αποκλεισμό στο Europa League από τη Σλάβια Πράγας, έχασε βαθμούς και στο πρωτάθλημα κόντρα στη Μπέρνλι, ενώ παράλληλα συνεχίζει να απογοητεύει με τις εμφανίσεις της. Η Μπέρνλι προηγήθηκε μόλις στο 4′ λεπτό με τον Βίντρα και εντός του πρώτου 45λεπτου δημιούργησε άλλες δύο κλασσικές ευκαιρίες.

Οι ”αλεπούδες” έκαναν το 1-1 με τον Ιχεανάτσο στο 34′ λεπτό και ολοκλήρωσαν ένα σχετικά βελτιωμένο πρώτο 45λεπτο συγκριτικά με τις τελευταίες τους εμφανίσεις. Τα πρώτα 7 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες να κάνουν το 2-1, όμως τόσο ο Σμάιχελ όσο και η έλλειψη τύχης τους στέρησαν το γκολ της νίκης.

Την νίκη πήγε να κλέψει η Λέστερ στο τελευταίο λεπτό τον καθυστερήσεων, όμως το σουτ του Τίλεμανς κατέληξε στο αριστερό δοκάρι. Η ισοπαλία αυτή άφησε την Λέστερ στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 50 βαθμούς, ενώ η Μπέρνλι παρέμεινε στην 15η θέση έχοντας 29 βαθμούς.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 1-0

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Άστον Βίλα με 1-0 στο Μπράμαλ Λέιν, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής της Premier League.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι και είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, το γκολ του ΜακΓκόλντρικ στο 30′ λεπτό έκρινε την αναμέτρηση.

Οι ”Χωριάτες” είχαν 4 κλασσικές ευκαιρίες για γκολ και 72% κατοχή της μπάλας σε όλο το 90λεπτο, όμως η έλλειψη αποτελεσματικότητας τους στοίχισε βαθμολογικά. Από την άλλη οι ”ερυθρόλευκοι μάγοι” με μια ωραία αντεπίθεση έκαναν το 1-0 στο 30′ λεπτό και δεν απείλησαν ξανά, ενώ από το 57′ και μετά που αποβλήθηκε ο Τζαγκιέλκα, κλείστηκαν ακόμη περισσότερο και δεν άφησαν χώρους στην Άστον Βίλα να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Η Σέφιλντ αν και νικήτρια παραμένει στην τελευταία θέση με 14 βαθμούς, ενώ η Άστον Βίλα συνεχίζει να βρίσκεται στην 9η θέση με 39 βαθμούς.