Premier League: Η Άρσεναλ διέλυσε τη Γουέστ Χαμ και παραμένει “ζωντανή” στη μάχη του τίτλου

Θρίαμβος της Άρσεναλ στο Λονδίνο επί της Γουέστ Χαμ.

Για την 24η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ διέλυσε τη Γουέστ Χαμ με 0-6 στο “Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου” και πλέον βρίσκεται στο -2 από την κορυφή.

Οι “κανονιέρηδες” πραγματοποίησαν μια τρομερή εμφάνιση για 45 λεπτά, σκοράροντας τέσσερα γκολ. Στο 32ο λεπτό, ο Ράις εκτέλεσε κόρνερ, ο Σαλιμπά έπιασε την κεφαλιά για να ανοίξει το σκορ, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Σάκα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 44′ ξανά από στημένη φάση, ο Ράις πάσαρε και ο Γκαμπριέλ με κεφαλιά έγραψε το 0-3. Το ημίχρονο έκλεισε με το υπέροχο πλασέ του Τροσάρ να βρίσκει δίχτυα και την Άρσεναλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια “αγκαλιά” με τη νίκη.

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 63′, ο Σάκα με χαρακτηριστική άνεση μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Αρεόλα για το 0-5. Το τελικό 0-6 πέτυχε ο Ντέκλαν Ράις δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο “διπλό” του συνόλου του Αρτέτα.

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 2-0 (71′, 84′ Χάαλαντ)

Φούλαμ-Μπόρνμουθ 3-1 (5′ Ντεκόρδοβα, 36′, 52′ Μουνίθ-50′ Σένεσι)

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 3-1 (31′ Ζότα, 52′ Ντίας, 79′ Νούνιες-45′ Ο’Σι)

Λούτον-Σέφιλντ Γιουν. 1-3 (52′ πεν. Μόρις-30′ Αρτσερ, 36′ πεν. ΜακΑτί, 72′ Σόουζα)

Τότεναμ-Μπράιτον 2-1 (61′ Σαρ, 90’+ Τζόνσον-17′ πεν. Γκρος)

Γουλβς-Μπρέντφορντ 0-2 (35′ Νόργκαρντ, 77′ Τόνεϊ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Νιούκαστλ 2-3 (26΄ Ελάνγκα, 45΄+6 Χάντσον-Οντόι – 10΄,66΄ Μπρούνο Γκιμαράες, 43΄ Σαρ)

Γουέστ Χαμ-Άρσεναλ 0-6 (32′ Σαλιμπά, 41′ πεν., 63′ Σάκα, 44′ Γκάμπριελ, 45’+ Τροσάρ, 65′ Ράις)