Premier League: Η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου, άνετα η Σίτι

Με νίκες συνέχισαν στη μάχη για τον τίτλο Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι

Για την 35η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι με την Τότεναμ, ενώ η Σίτι επικράτησε άνετα της Νότιγχαμ.

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε η Μάντσεστερ Σίτι στο «Σίτι Γκράουντ» επί τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 0-2. Η ομάδα του Πεπ Γκουαντιόλα σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (32΄ Γκβαρντιόλ, 71΄ Χάαλαντ) για να πάρει το τρίποντο, που την φέρνει έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, με τους «πολίτες» όμως να έχουν έναν αγώνα λιγότερο(14/5 εκτός έδρας με την Τότεναμ).

Νωρίτερα, σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να κατακτήσει το πρώτο της πρωτάθλημα μετά το 2004 πήρε η Άρσεναλ, που επικράτησε εκτός έδρας της Τότεναμ με 2-3. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 0-3 στο ημίχρονο χάρη σε τέρματα των Χόιμπιεργκ (15΄), Σακά (27΄) και Χάβερτζ (38΄). Το μόνο που κατάφερε η Τότεναμ ήταν να μειώσει με τέρματα των Ρομπέρο (64΄) και Σον (πεν. 87΄).

Εύκολη νίκη σημείωσε η Μπόρνμουθ, που επικράτησε στο «Βαϊτάλιτι Στέντιουμ» της Μπράιτον με 3-0. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 9η θέση του πρωταθλήματος μαζί με την Τσέλσι.

Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 2-2 (43΄ Μπόουεν, 77΄ Μιχαϊλ Αντόνιο – 48΄ Ρόμπερτσον, 65΄ αυτ. Σούτσεκ)

Φούλαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (53΄ Ροντρίγκο Μουνίζ – 87΄ Σλουπ)

Μάντσεστερ Γ.-Μπέρνλι 1-1 (79΄ Άντονι – 87΄ πεν. Αμντουνί)

Νιούκαστλ-Σέφιλντ Γιουν. 5-1 (26΄, 61΄πεν. Ισάκ, 54΄ Γκιμαράες, 65΄ αυτ. Όζμπορν, 72΄ Γουίλσον – 5΄ Αχμέντοντζιτς)

Γουλβς-Λούτον 2-1 (39΄ Χουάνγκ, 50΄ Τότι – 81΄ Μόρις)

Έβερτον-Μπρέντφορντ 1-0 (60΄ Γκεΐ)

Άστον Βίλα-Τσέλσι 2-2 (4΄αυτ. Κουκουρέγια, 42΄ Ρότζερς – 62΄ Μαντουέκε, 81΄ Γκάλαχερ)

Μπόρνμουθ-Μπράιτον 3-0 (13΄ Σένεσι, 52΄ Ουνάλ, 87΄ Κλάιφερτ)

Τότεναμ-Άρσεναλ 2-3 (64΄ Ρομέρο, 87΄ πεν. Σον – 15΄ Χόιμπιεργκ, 27΄ Σακά, 38΄ Χάβερτζ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (32΄ Γκβαρντιόλ, 71΄ Χάαλαντ)