Premier League: Η Άρσεναλ ξέρσπασε και διέλυσε με 5-0 την Κρίσταλ Πάλας

Θρίαμβός της Άρσεναλ, νίκησε με 5-0 την Κρίσταλ Πάλας.

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League, η Άρσεναλ επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 5-0 στο “Emirates Stadium” και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με την Άστον Βίλα.

Οι “κανονιέρηδες” μπήκαν δυνατά στο ματς, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και σκόραραν αρκετά νωρίς, μόλις από το 11ο λεπτό. Η Άρσεναλ κέρδισε κόρνερ, ο Ντέκλαν Ράις ανέλαβε την εκτέλεση και ο Γκάμπριελ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στο 37ο λεπτό η ομάδα του Αρτέτα διπλασίασε το υπέρ της προβάδισμα ξανά από κόρνερ, ξανά με τον Γκάμπριελ να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, καθώς η Πάλας διαμαρτυρήθηκε για ύπαρξη φάουλ στην εξέλιξη του γκολ, ωστόσο το τέρμα των γηπεδούχων μέτρησε κανονικά.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η Άρσεναλ έβγαλε ωραία αντεπίθεση, ο Ζεσούς έδωσε έτοιμο γκολ στον Τροσάρ, ο οποίος προσποιήθηκε και σε σουτ πέτυχε το 3-0.

Το φινάλε ήταν απίστευτο, με τον Μαρτινέλι να φεύγει στην κόντρα δύο φορές σε ένα λεπτό και να πετυχαίνει ισάριθμα τέρματα στις καθυστερήσεις του αγώνα, σημειώνοντας το τελικό 5-0.

ΡΣΕΝΑΛ (Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο, Έντεγκααρντ, Ράις (Ζορζίνιο 73′), Χάβερτς (Σμιθ Ρόου 69′), Σακά, Ζεσούς, Τροσάρ (Μαρτινέλι 68′).

ΚΡΙΣΤΑΣ ΠΑΛΑΣ (Χότσον): Χέντερσον, Κλάιν (Ααμαντά 76′), Άντερσεν, Γκουέι, Μίτσελ, Λέρμα, Ρίτσαρντς, Χιουζ (Όζο 68′), Έζε, Ματετά, Σλουπ (Φράνσα 76′).