Premier League: Η Γουέστ Χαμ έβαλε «φωτιά» στη μάχη του πρωταθλήματος

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε βαθμούς στο Λονδίνο κόντρα στη Γουέστ Χαμ και έδωσε ελπίδες στην Λίβερπουλ για το πρωτάθλημα.

Για την 37η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι έχασε βαθμούς στο Λονδίνο με αντίπαλο τη Γουέστ Χαμ με 2-2  και έδωσε ελπίδες στην Λίβερπουλ για να της κλέψει την κορυφή.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε από το εις βάρος της 2-0 σε 2-2 με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ και πήρε έναν υπερπολύτιμο βαθμό για την οικονομία του πρωταθλήματος. Ο Μπόουεν με δύο τέρματα στο 24′ και το 45′ έδωσε κεφάλι δύο τερμάτων στα Σφυριά όμως η Σίτι με τον Γκρίλις στο 49ο λεπτό και το αυτογκόλ του Κουφάλ έκλεψαν τον βαθμό.

Με δράστη τον Χάρι Κέιν στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, η Τότεναμ νίκησε με 1-0 την Μπέρνλι και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Λιντς πήρε τον βαθμό στο 92′ με γκολ του Στρούικ κόντρα στη Μπράιτον που είχε προηγηθεί με τον Γουέλμπεκ στο 21′ και ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού στο +1 από την Μπέρνλι.

Ισοπαλία με γκολ (1-1) ήρθε και το ματς μεταξύ Γουλβς και Νόριτς με τους Πούκι στο 37′ και Αίτ Νουρί στο 55′ να υπογράφουν το σκορ.

Ίδιο αποτέλεσμα υπήρξε και στο Βίλα Παρκ στο παιχνίδι της Άστον Βίλα και Κρίσταλ Πάλας με τον Γουότκινς στο 69ο λεπτό να ανοίγει στο σκορ και τον Σλουπ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια στο 81ο λεπτό.

Η Λέστερ διέλυσε με 1-5 τη Γουότφορντ καθώς ανέτρεψε το τέρμα του Ζοάο Πέδρο στο 6ο λεπτό. Ο Μαντισον στο 18′ ισοφάρισε το ματς και στην συνέχεια οι Βάρντι(22′,70′) και Μπαρνς(46′,86′) με δύο γκολ έκαστος έδωσαν την νίκη στις “Αλεπούδες”.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τσέλσι 1-1

Τότεναμ-Μπέρνλι 1-0 (45΄+ πεν. Κέιν)

Άστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (69΄ Γουάτκινς – 81΄ Σλουπ)

Λιντς-Μπράιτον 1-1 (90΄+2 Στρούικ – 21΄ Γουέλμπεκ)

Γουότφορντ-Λέστερ 1-5 (6΄ Ζοάο Πέδρο – 18΄ Μάντισον, 22΄, 70΄ Βάρντι, 46΄, 86΄ Μπαρνς)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (24΄,45΄ Μπόουεν – 49΄ Γκρίλις, 69΄αυτ. Κουφάλ)

Γουλβς-Νόριτς 1-1 (55΄ Νουρί – 37΄ Πούκι)

Έβερτον-Μπρέντφορντ 18:30