Premier League: Η κούρσα του τίτλου συνεχίζεται

Το ντέρμπι κορυφής του Έτιχαντ έμεινε στο ισόπαλο 2-2.

Για την 32η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ κόλλησαν στο ισόπαλο 2-2 αν και οι δυο ομάδες έπαιξαν ποδόσφαιρο αντάξιο της φήμης τους. Μπρέντφορντ και Νόριτς πέτυχαν μεγάλες νίκες. Η Λέστερ επικράτησε 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας.

Μάντσεστερ Σίτι –Λίβερπουλ:2-2

Οι «Πολίτες» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν νωρίς με γκολ του Ντε Μπρούιν στο 5′, η Λίβερπουλ όμως η απάντησε γρήγορα με τον Ζότα στο 13′. Στο 37′ ο Ζεζούς σκόραρε μετά από ασίστ του Κανσέλο, με την άμυνα της Λίβερπουλ να τον… ξεχνάει στο δεύτερο δοκάρι.

Μετά τα γκολ το ματς απέκτησε υψηλό ρυθμό, αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους. Η επανάληψη ξεκίνησε με όρεξη και από τους δυο αντίπαλους αλλά η Λίβερπουλ έφτασε στο 2-2, με τον Σαλάχ να περνάει την μπαλιά-τρύπα στον Μανέ και εκείνος να ευστοχεί στο τετ α τετ με τον Έντερσον στο 46’. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε με την υπόθεση-τίτλος στην Premier League να παίρνει ακόμη πιο μεγάλο ενδιαφέρον. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα είναι στην κορυφή με ένα βαθμό διαφορά από το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν κι όπως γίνεται αντιληπτό η αγωνία για τον εφετινό πρωταθλητή στο Νησί ανεβαίνει στα ύψη.

Νόριτς-Μπερνλι :2-0

Η Νόριτς πήρε νίκη ανάσα που της δίνει ελπίδες για παραμονή. Το σκορ άνοιξε ο Λι Μελού στο 9′, ενώ ο Πούκι στο 86΄πήρε την ασίστ του Νόρμαν και έκανε το 2-0.

Μπρέντφορντ-Γουέστ Χαμ :2-0

Η Μπρέντφορντ άνοιξε το σκορ στο 48′ με τον Εμπεμό, στο 64′ με τον Τόνεϊ να κάνει το 2-0. Τα «σφυριά» έμειναν στην 6η θέση με 51 βαθμούς. Η Μπρέντφορντ σκαρφάλωσε στους 36 και την 13η θέση

Λέστερ-Κρίσταλ Πάλας: 2-1

Η Λέστερ στο 39’ έκανε το 1-0 με τον Λούκμαν, λίγα λεπτά αργότερα ο Ντιούσμπουρι–Χολ πέτυχε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ζαχά στο 66′.