Premier League: Η Λίβερπουλ έκανε το αυτονόητο στην Boxing Day και πάτησε κορυφή

Η Λίβερπουλ έκανε το καθήκον της απέναντι στη Μπέρνλι στη Boxing Day και πάτησε κορυφή.

Για την 19η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε της Μπέρνλι με 2-0 στο “Anfield” και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας το παιχνίδι της Άρσεναλ για να δει, εάν θα στεφθεί πρωταθλήτρια χειμώνα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους “κόκκινους”, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Νούνιες πήρε τη μπάλα από τον Χαπκο μέσα στην περιοχή, ανοίγοντας το σκορ για το 1-0.

Στο 30ο λεπτό, ο Κόντι Χάπκο σε φάση διαρκείας, πήρε το ριμπάουντ και βρήκε δίχτυα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Πολ Τίρνι σταμάτησε αμέσως το παιχνίδι για να καταλογίσει στον Νούνιες φάουλ στην αρχή της φάσης, με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφαση του Άγγλου και να ακυρώνεται το γκολ.

Στο 56′ ο Έλιοτ σκόραρε, όμως ο Πολ Τίρνι ακύρωσε και πάλι το τέρμα της Λίβερπουλ, καθώς ο Σαλάχ ήταν εκτεθειμένος και θεωρήθηκε πως επηρεάζει τη φάση.

Τελικά, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ σημείωσαν το 2-0 στο 90ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση ο Ντίας «μοίρασε» στον Ζότα με τακουνάκι και εκείνος με εξαιρετικό σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Τράφορντ και «κλείδωσε» τη νίκη για τους “κόκκινους”.

Νωρίτερα, η Λούτον μετά τη φοβερή νίκη επί της Νιούκαστλ, έκανε ανατροπή, νικώντας και την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-3. Οι “καπελάδες” προηγήθηκαν με το σουτ του Ντάουτι στο 17ο λεπτό, αλλά με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο ΜακΜπέρνι έκανε το 1-1. Η Σέφιλντ κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με το εύστοχο πέναλτι του Αχμέντχοντζιτς, ωστόσο η Λούτον αντέδρασε και με δύο γκολ των Ρόμπινσον και Σλιμανέ σε τέσσερα λεπτά πήρε το πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη της παραμονής.

Η Μπόρνμουθ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και “υπέταξε” τη Φούλαμ με σκορ 3-0. Ο Κλάιφερτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ οι Σολάνκε και Σινιστέρα τα “κεράσια” πέτυχαν τριάρα και μεγάλη νίκη.