Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι με χατ-τρικ του Φόντεν επιβλήθηκε της Μπρέντφορντ, στο -2 από τη Λίβερπουλ

Με ανατροπή η Μάντσεστερ Σίτι πήρε σημαντικό τρίποντο στη μάχη του τίτλου.

Για την αυλαία της 23ης αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Μπρέντφορντ με 1-3 στο “Brentford Community Stadium” και πλέον πλησίασε τη Λίβερπουλ στους δύό βαθμούς.

Οι “μέλισσες” άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό, όταν ο Μοπέ έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Σίτι, βγήκε τετ α τετ με τον Έντερσον και με σουτ τον νίκησε για το 1-0.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι “πολίτες” έφεραν το ματς σε ισορροπία από το γκολ του Φόντεν.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε για την ομάδα του Πεπ με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ο Ντε Μπρόινε με ωραίο γέμισμα, βρήκε στο ύψος του πέναλτι τον Φόντεν κι εκείνος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2.

Ο Άγγλος πέτυχε χατ-τρικ το 70′ εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Χάαλαντ, γράφοντας το τελικό 1-3.

Aναλυτικά το πρόγραμμα:

Έβερτον-Τότεναμ 2-2 (30΄ Χάρισον, 90΄+4 Μπράνθγουεϊτ – 4΄, 41΄ Ριτσάρλισον)

Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας 4-1 (3΄ Ντανκ, 33΄ Χίνσελγουντ, 34΄ Μπουονανότε, 85΄ Ζοάο Πέδρο – 71΄ Ματέτα)

Μπέρνλι-Φούλαμ 2-2 (71΄, +90΄ Φοφανά – 17΄ Παλίνια, 21΄ Ροντρίγκο Μουνίς)

Νιούκαστλ-Λούτον 4-4 (7΄, 23΄ Λόνγκσταφ, 67΄ Τρίπερ, 73΄ Μπαρνς – 21΄ Όσο, 40΄ Μπάρκλεϊ, 59΄ πεν. Μόρις, 62΄ Αντεμπάγιο)

Σέφιλντ Γιουν.-Άστον Βίλα 0-5 (12΄ ΜακΓκιν, 16΄ Γουάτκινς, 20΄ Μπέιλι, 30΄ Τίλεμανς, 47΄ Μορένο)

Μπόρνμουθ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (5΄ Κλάιφερτ – 45΄ Χάντσον-Οντόι)

Τσέλσι-Γουλβς 2-4 (19΄ Πάλμέρ, 86΄ Σίλβα – 22΄, 63΄, 82΄πεν. Κούνια, 43΄ αυτ. Ντισασί)

Μάντσεστερ Γ.-Γουέστ Χαμ 3-0 (23΄ Χόιλουντ, 49΄,84΄ Γκαρνάτσο)

Άρσεναλ-Λίβερπουλ 3-1 (14΄ Σάκα, 67΄ Μαρτινέλι, 90΄+2 Τροσάρ – 45΄+3 αυτ. Γκάμπριελ)

Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (21΄ Μοπέ – 45΄+3, 53΄, 70΄ Φόντεν)