Premier League: Ισόπαλες Λίβερπουλ και Σίτι

Ισοπαλία στο Άνφιλντ ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Σίτι

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Άνφιλντ», στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League

Κερδισμένη… ουσιαστικά η Άρσεναλ, η οποία είναι πρώτη, με διαφορά γκολ, στη βαθμολογία, σ’ ένα κρίσιμο σημείο της σεζόν.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Στόουνς και σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο είχε τον έλεγχο του αγώνα και μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Στην επανάληψη, όμως οι «κόκκινοι» μπήκαν μεταμορφωμένοι, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν την αντίπαλη εστία. Κατάφεραν στο 50′ να ισοφαρίσουν με τον ΜακΆλιστερ να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Το γκολ αυτό ενίσχυσε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους, αλλά είχαν μοιραίο παίκτη τον Λουίς Ντίας, ο οποίος έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες (57′ και 72′) για να βάλει μπροστά την ομάδα του. Μάλιστα, η Σίτι λίγο έλειψε να «κλέψει» το ματς στο τέλος, αλλά το σουτ του Ντοκού στο 89ο λεπτό βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Κέλεχερ.

Έτσι, η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να φθάσει στην πέμπτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Από την πλευρά τους, οι «πολίτες» είναι αήττητοι στα τελευταία 13 παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα (10-3-0).

Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον 2-0 (12′ πεν. Φερνάντες, 36′ πεν. Ράσφορντ)

Μπόρνμουθ-Σέφιλντ Γιουν. 2-2 (74′ Ουαταρά, -27′ Χάμερ, 64′ Ρόμπινσον

Κρίσταλ Πάλας-Λούτον 1-1 (11′ Ματετά-90’+ Γούντροου)

Γουλβς-Φούλαμ 2-1 (53′ Αϊτ-Νουρί, 67′ Σεμέδο-67′ αυτ. Κέρνι))

Άρσεναλ-Μπρέντφορντ 2-1 (19′ Ράις, 86′ Χάβερτς-45’+4 Γουίσα)

Άστον Βίλα-Τότεναμ 0-4 (50′ Μάντισον, 52′ Τζόνσον, 90’+ Σον, 90’+ Βέρνερ)

Μπράιτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0 (29′ αυτ. Ομπαμιντέλε)

Γουέστ Χαμ-Μπέρνλι 2-2 (46′ Πακετά, 90’+ Ινγκς-11′ Φοφανά, 45′ αυτ. Μαυροπάνος)

Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (50′ πεν. ΜακΑλιστερ-23′ Στόουνς)