Premier League: Ήττα από τη Γούλβς για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με τέρμα του Μουτίνιο στο 82′, η Γουλβς απέδρασε από το Όλντ Τράφορντ, νικώντας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ενόψει της 22ης αγωνιστικής της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε στο Ολντ Τράφορντ με 0-1 από τη Γούλβς και παρέμεινε στο -4 από τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ και την τέταρτη Άρσεναλ.

Οι «Λύκοι» υποχρέωσαν τους «μπέμπηδες» στην πρώτη τους ήττα μετά τις 20 Νοεμβρίου 2021 και το «βαρύ» 4-1 από την Γουότφορντ, βάζοντας έτσι ένα τέλος στο σερί των 6 αγώνων χωρίς ήττα (4 νίκες, 2 ισοπαλίες) των «κόκκινων διαβόλων».

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαιωματικά πήραν τη νίκη με σκόρερ τον Ζοάο Μουτίνιο στο 82ο λεπτό, μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα και πλασέ σε ανυπεράσπιστη εστία.

Στο 68′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πορτογάλος επιχείρησε να νικήσει τον Σα από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Γουλβς έφτασε κοντά στο γκολ στο 75′, με τον Σαΐς να εκτελεί απευθείας το φάουλ και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.

Σκόρερ: 82′ Μουτίνιο

Κάρτες: 48′ Μακ Τόμινεϊ, 56′ Σο, 74′ Μάτιτς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Βαράν, Σο, Γουάν Μπισάκα (84’ Ελάνγκα), Μάτιτς, ΜακΤόμινεϊ, Σάντσο (76’ Ράσφορντ), Γκρίνγουντ (60’ Μπρούνο), Ρονάλντο, Καβάνι

Γουλβς: Σα, Μάρσαλ, Κόαντι, Σεμέδο, Κίλμαν, Μουτίνιο, Σάις, Νέβες, Ποντένσε (88’ Ντεντόνκερ), Τρινκάο (66’ Τραορέ), Χιμένες (81’ Φάμπιο Σίλβα)