Premier League: Ήττα σοκ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τη Φούλαμ, “4αρα” για την Άστον Βίλα

Όλα τα αποτελέσματα της Premier League.

Για την 26η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε στην έδρα της από τη Φούλαμ, η Άστον Βίλα πέτυχε τέσσερα γκολ κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ Μπράιτον και Έβερτον έμειναν ισόπαλες.

Η Φούλαμ σόκαρε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικρατώντας στο “Ολντ Τράφορντ” με 1-2 με ήρωα τον Ιβόμπι. Ο Μπάσεϊ στο 65′ άνοιξε το σκορ με προσπάθεια μέσα από την περιοχή, με τον Μαγουάιρ να ισοφαρίζει προσωρινά στο 89′. Οι “κότατζερς” δεν είχαν πει την “τελευταία του λέξη” και στο 90+7′ ο Ιβόμπι σκόραρε ένα σημαντικό τέρμα που χάρισε ένα τεράστιο διπλό σστην ομάδα του.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Άστον Βίλα πήρε εντός έδρας νίκη επί της Νότιγχαμ Φόρεστ με 4-2 και παρέμεινε στην 4η θέση. Ο Ουότκινς άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό και ο Λουίζ να πετυχαίνει δύο τέρματα στο 29′ και στο 39′ για να δώσει “αέρα” τριών τερμάτων στο σύνολο του Έμερι. Η Φόρεστ αντέδρασε, μειώνοντας αρχικά με τον Νιακατέ (45′) και  στην συνέχεια με τον Γκιμπς-Γουάιτ (48′).  Ωστόσο, η Βίλα “κλείδωσε” το τρίποντο με τον Μπέιλι στο 61′.

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Μπράιτον και Έβερτον (1-1), με τους “γλάρους” να σώζουν στο 90+5′ τον βαθμό. Ο Μπάρθγουεϊτ έβαλε μπροστά τα “ζαχαρωτά” στο 73′, αλλά ο Ντανκ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις. Να σημειωθεί πως η Μπράιτον αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 81′ λόγω της αποβολής του Γκίλμουρ.

Η Κρίσταλ Πάλας βρίσκοντας λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της Μπέρνλι με 3-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Ρίτσαρντς (68′), Αγιού (71′) και Ματετά (79′) τα γκολ των γηπεδούχων.

Λίβερπουλ-Λούτον 4-1 (56΄ Φαν Ντάικ, 58΄ Χάκπο, 71΄ Ντίας, 90΄ Έλιοτ – 12΄ Ογκμπένε)

Άστον Βίλα-Νότιγχαμ Φόρεστ 4-2 (4′ Γουότκινς, 29′, 39′ Λουίζ, 61′ Μπέιλι-, 45′ Νιακατέ, 48′ Γκιμπς-Γουάιτ)

Μπράιτον-Έβερτον 1-1 (90’+ Ντανκ-73′ Μπρέιθγουεϊτ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπέρνλι 3-0 (68′ Ρίτσαρντς, 71′ Αγιού, 79′ πεν. Ματετά)

Μάντσεστερ Γ.-Φούλαμ 1-2 (89′ Μαγκουάιρ-65′ Μπάσεϊ, 90’+ Ιγουόμπι)