Premier League: Με απίστευτο Χάαλαντ η Σίτι, λύγησε την Έβερτον και πάτησε κορυφή

Η Έβερτον δυσκόλεψε τη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά ο Χάαλαντ με δύο γκολ την έστειλε στην κορυφή.

Για την 24η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Έβερτον με 2-0 στο “Έντιχαντ” και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, πάνω από τη Λίβερπουλ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους “πολίτες” να θέλουν να απειλήσουν, αλλά την Έβερτον να αμύνεται εξαιρετικά και να μην επιτρέπει στην αντίπαλό της να κάνει πολλά στην επίθεση.

Τελικά, η λύση βρέθηκε στο 71ο λεπτό, όταν ο Άλβαρες από εκτέλεση κόρνερ, βρήκε τον Χάαλαντ και αυτός με σουτ άνοιξε το σκορ. Ο Νορβηγός πέτυχε και δεύτερο τέρμα με ωραίο πλασέ, έπειτα από ασίστ του Ντε Μπρόινε.

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 2-0 (71′, 84′ Χάαλαντ)