Premier League: Με το δεξί μπήκε η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ χαμογέλασε την πρώτη αγωνιστική της Premier League κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας.

Για την 1η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος,  η Άρσεναλ νίκησε με 0-2 την Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαρστ Παρκ» .

Στο πρώτο μέρος η Άρσεναλ μπήκε αρκετά δυναμικά απειλώντας συνέχεια την άμυνα της Κρίσταλ Πάλας. Οι «κανονιέρηδες» στο 4’ έκαναν αισθητή την παρουσία τους με τους Μαρτινέλι και Γκάμπριελ Ζεσούς . Στο 8’ οι Ζιντσένκο και Παρτέι προσπάθησαν να νικήσουν τον Γκουάιτα χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 20’οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκαμπριέλ Μαρτινέλι έπειτα από την ασίστ του νεοαποκτηθέντα Ζιντσένκο . Στο 28’ ο Ράμστειλ έκανε λάθος χωρίς να το πληρώσει . Η Κρίσταλ Πάλας η οποία ήταν αρκετά νωχελική είχε μόνο μια καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Έντουαρντ.

Στην επανάληψη η Άρσεναλ  πίεσε ψάχνοντας το δεύτερο γκολ φτάνοντας στην εστία του  Γκουάιτα στο 50’ με τον Όντεγκαρντ , στο 52’ η ομάδα του Βιεϊρά προσπάθησε να φερει το ματς στα ίσια με τον Ζαχά ο Ράμσντειλ ήταν σε ετοιμότητα. Όσο περνούσαν τα λεπτά το σύνολο του Αρτέτα πίεζε για το γκολ το οποίο ήρθε στο 86′, έπειτα από σέντρα-σουτ του Σάκα, ο αρχηγός των «αετών», Μαρκ Γκουέχι, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.