Premier League: Με Ζότα η Λίβερπουλ, πέρασε από το Μολινό η Άρσεναλ

Με δύο τέρματα του Ζότα, η Λίβερπουλ ξεπέρασε το εμπόδιο της Λέστερ και η Άρσεναλ πήρε το διπλό επί της Γουλβς

Για την 24η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Λέστερ και η Άρσεναλ πήρε το “διπλό” με 0-1 κόντρα στη Γουλβς των “δικών” μας Ζοζέ Σα και Ντάνιελ Ποντένσε.

Στο Άνφιλντ, η Λίβερπουλ κρατήθηκε στο κυνήγι της Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε με 2-0 τη Λέστερ με δράστη τον Ζότα. Ο Πορτογάλος αρχικά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 19ο λεπτό σε κενή εστία και στο 87′ κλείδωσε τη νίκη για τους Ρεντς με σουτ μέσα στην περιοχή από την τελική πάσα του Ζοέλ Μάτιπ.

Η Άρσεναλ απέδρασε από το Μολινό με 0-1 χάρη στο τέρμα του Γκάμπριελ στο 25ο λεπτό κόντρα στην αξιόμαχη Γουλβς. Ο νεαρός κεντρικός αμυντικός των Κανονιέρηδων βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας και εκμεταλλευόμενος την πάσα του Λακαζέτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ανέβασε την Άρσεναλ στην πέμπτη θέση με 39 βαθμούς έναν λιγότερο από την τέταρτη Γουέστ Χαμ που έχει ένα παιχνίδι περισσότερο.