Premier League: Μεγάλη νίκη της Μπόρνμουθ κόντρα στη Νιουκάστλ, με πρωταγωνιστή Σολάνκε

Ακόμα μία ήττα για την αποδεκατισμένη Νιουκάστλ.

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League, η Μπόρνμουθ επικράτησε της Νιούκαστλ με 2-0 στο “Vitality Stadium” και ανέβηκε στην 17η θέση μόλις τρεις βαθμούς πάνω από την “επικίνδυνη” ζώνη.

Το πρόβλημα της Νιουκάστλ μακριά από την έδρα της φάνηκε για ακόμη μία φορά, καθώς οι “καρακάξες” ηττήθηκαν από την Μπόρνμουθ.

Οι γηπεδούχοι ήταν τρομερά αποφασισμένοι και σαφώς ανώτεροι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και στο 60′ ο Σολάνκε έβαλε μπροστά την ομάδα του, για να έρθει δεκατρία λεπτά αργότερα να διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-0.

Γουλβς-Τότεναμ 2-1 (90′ Σαράμπια, 90’+ Λεμινά-3′ Τζόνσον)

Άρσεναλ-Μπέρνλι 3-1 (45′ Τροσάρ, 57′ Σαλιμπά, 74′ Ζιντσένκο-54′ Μπρόουνχιλ)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 2-3 (5′ Εζε, 73′ Εντουάρ-1′ Μικολένκο, 49′ Ντουκουρέ, 86′ Γκέιγ)

Μάντσεστερ Γ.-Λούτον 1-0 (59′ Λίντελοφ)

Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ 2-0 (60′, 63′ Σολάνκε)