Premier League: Νέα “γκέλα” για Σίτι, νίκες για Τσέλσι και Νιούκαστλ

Απίστευτη επιστροφή της Κρίσταλ Πάλας απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι, διεκόπη το ματς  Μπόρνμουθ-Φούλαμ λόγω της κατάρρευσης του Τομ Λόκιερ.

Η δεύτερη ημέρα της 17ης αγωνιστικής της Premier League, επεφύλαξε μια άσχημη στιγμή, καθώς ο αρχηγός της Λούτον, Τομ Λόκιερ κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη Μπόρνμουθ, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να διακοπεί οριστικά. Στα αγωνιστικά η Μάντσεστερ Σίτι “πούλησε” το προβάδισμα δύο τερμάτων που διατηρούσε επιτρέποντας στην Κρίσταλ Πάλας φέρει ισοπαλία, ενώ Τσέλσι και Νιούκαστλ πέρασαν εύκολο απόγευμα.

Η Μάντσεστερ Σίτι βρισκόταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του ματς, τα “κατέστρεψε” όλα στο τελευταίο τέταρτο και άφησε τη Κρίσταλ Πάλας να της κλέψει τον βαθμό (2-2). Οι “πολίτες” ήταν ανώτεροι και το απέδειξαν στο 24ο λεπτό όταν ο Ντίας βρήκε με ωραία πάσα τον Φόντεν, αυτός έπαιξε κάθετα για τον Γκρίλις, ο οποίος με άψογο πλασέ νίκησε τον Χέντερσον για το 1-0. Οι ποδοσφαιριστές του Πεπ Γκουαρδιόλα απειλούσαν από την αρχή του δρύτερου μέρους και παρόλο που στο 53′ το τέρμα του Άλβαρες ακυρώθηκε λόγω της θέσης οφσάιντ του Ρόδρι, ο Ρίκο Λίουις σκόραρε δευτερόλεπτα αργότερα διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του. Η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να μειώσει στο 76′ από την προσπάθεια του Ματετά και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι από το ποπυθενά. Ο Μάικλ Ολίσε ανέλαβε την εκτέλεση, σώζοντας τον βαθμό και αφήνοντας τη Σίτι στην τέταρτη θέση.

Η Τσέλσι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει την τελευταία της βαθμολογίας Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-0. Το πρώτο ημίχρονο στο “Στάμφορντ Μπριντζ” δεν είχε ιδιαίτερες “συγκινήσεις”, με αποτέλεσμα οι ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας μείνει αμφότερες στο μηδέν. Στο 54′ ο Στέρλινγκ έκανε εξαιρετική προσπάθεια και γύρισμα από τα δεξιά, ο Πάλμερ εκτέλεσε και σκόραρε από την καρδιά της περιοχής, πετυχαίνοντας το 1-0. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Τζάκσον βρήκε δίχτυα εκμεταλλευόμενος την κακή ανασταλτική λειτουργία της Σέφιλντ.

Επέστεψε στις νίκες η Νιούκαστλ απέναντι στη Φούλαμ μετά από δύο αγωνιστικές, επικρατώντας με 3-0 και ανεβαίνοντας στην 6η θέση. Ο Μάρκο Σίλβα “είδε” την ομάδα του να μένει με δέκα παίκτες όταν ο Ραούλ Χιμένες έκανε ένα αψυχολόγητο μαρκάρισμα στον Σέιν Λόνγκσταφ και αποβλήθηκε. Οι “καρακάξες” εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και τα γκολ των Μάιλι, Αλμιρόν και Μπερνς της έδωσαν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Μάλιστα, ο Μάιλι έγινε ο νεαρότερος σκόρερ της Νιούκαστλ στην Premier League σε ηλικία 17 ετών και 229 ημερών.

Η αναμέτρηση των Μπόρνμουθ και Λούτον δεν ολοκληρώθηκε, καθώς ο αρχηγός των “καπελάδων”, Τομ Λόκιερ κατερρευσε στο 60′ και ο διαιτητής αποφάσισε να διακοπεί οριστικά ο αγώνας.

Νότιγχαμ Φόρεστ-Τότεναμ 0-2 (45΄+2 Ρισάρλισον, 65΄ Κουλουσέφσκι)

Μπόρνμουθ-Λούτον Διακόπηκε

Τσέλσι-Σέφιλντ Γιουν. 2-0 (54΄ Πάλμερ, 61΄ Τζάκσον)

Μάντσεστερ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (24΄ Γκρίλις, 54΄ Λιούις – 76΄ Ματέτα, 90΄+5 πεν. Ολίσε)

Νιούκαστλ-Φούλαμ 3-0 (57΄ Μίλεϊ, 64΄ Αλμιρόν, 82΄ Μπερν)

Μπέρνλι-Έβερτον 19:30