Premier League: Νίκες για Φούλαμ και Σάουθαπτον

Τρίποντο για τις Φούλαμ και Σάουθαπτον ,ενώ η Κρίσταλ Πάλας και η Έβερτον κόλλησαν στην ισοπαλία.

Για την 5η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Σαουθάμπτον υποχρέωσε την Τσέλσι στην 2η εφετινή της ήττα σε 5 μόλις αγώνες. Η Φούλαμ νίκησε την Μπράιτον. Η Κρίσταλ Πάλας με την Μπρέντφορντ έμειναν στο 1-1, με το ίδιο τελείωσε και ο αγώνας Λιντς-Εβερτον.

Η Τσέλσι προηγήθηκε με τον Στέρλινγκ στο 23΄, αλλά πριν κλείσει το πρώτο μέρος οι «Αγιοι» είχαν φέρει τα πάνω κάτω. Στο δεύτερο ημίχρονο άντεξαν στην πίεση των «μπλε» και πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Με μαέστρο τον Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς η Φούλαμ πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό κονσέρτο στην Premier League. Ο Σέρβος φορ με το πέμπτο του γκολ σε ισάριθμες αγωνιστικές (δε σκόραρε μόνο στην 2η στο 0-0 με την Γουλβς) ήταν σε ένα ακόμη ματς ο πρωταγωνιστής της νίκης των Λονδρέζων επί της Μπράιτον, η οποία μετά από 3 νίκες και μία ισοπαλία γνώρισε την πρώτη εφετινή της ήττα.

Ο 25χρονος επιθετικός από τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, Γιοάν Ουισά, είχε την τελευταία λέξη στην αναμέτρηση της Κρίσταλ Πάλας με την Μπρέντφορντ. Μπήκε στο ματς στο 79΄ και στο 88΄ χάρισε στους φιλοξενούμενους το βαθμό της ισοπαλίας (1-1).