Premier League: Νίκες για Σίτι, Λίβερπουλ, δεν “Χ”άρηκε η Γιουνάιτεντ, βαριά ήττα για Τσέλσι

Νίκες για Σίτι, Λίβερπουλ, “γκέλα” για Γιουνάιτεντ, ήττα με τεσσάρα για την Τσέλσι στην 31η αγωνιστική της Premier League.

Η Λίβερπουλ νίκησε στο «ρελαντί» τη Γουότφορντ στο «Ανφιλντ» με 2-0, στο πρώτο ματς για την 31η αγωνιστική της Premier League. Με νίκη αυτή έφθασε τις δέκα διαδοχικές επιτυχίες στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ απέδωσε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη με τα γκολ των Ζότα (22′) και Φαμπίνιο (89′ πέν).

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε ότι έπρεπε στο «Τερφ Μουρ» και πήρε τη νίκη επί της Μπέρνλι με 2-0. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν σαφώς καλύτερη και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Ντε Μπρόινε (5′) και Γκουντογκάν (25′), για να επιστρέψει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, ένα βαθμό πάνω από τη Λίβερπουλ.

Σημαντικό έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση της 4ης θέσης, που δίνει το τελευταίο “εισιτήριο” για τους ομίλους του Champions League της σεζόν 2022/2023, έχασε απόψε στο “Ολντ Τράφορντ” η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το 1-1 που παραχώρησε στην “αδιάφορη” βαθμολογικά, Λέστερ.

Χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην ενδεκάδα τους, οι “κόκκινοι διάβολοι” απέτυχαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και λίγο έλλειψε να ηττηθούν, αλλά το VAR δε μέτρησε το γκολ του Μάντισον στο 81ο λεπτό (επιθετικό φάουλ).

Στο μεταξύ η Μπρέντφορντ έφθασε σε μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-1 μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» επί της Τσέλσι! Η ομάδα του Τόμας Τούχελ στη χειρότερη φετινή εμφάνιση της διασύρθηκε από την ομάδα του Τόμας Φρανκ, η οποία με τη μεγάλη αυτή νίκη ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία και τη νέα σεζόν.

Η Νόριτς, με τον Δημήτρη Γιαννούλη στο βασικό σχήμα και τον Χρήστο Τζιόλη να βρίσκει ξανά χρόνο συμμετοχής, μετά από αρκετό καιρό, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 81ο λεπτό, πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην έδρα της Μπράιτον (0-0) και συνεχίζει να έχει κάποιες ελπίδες για την αποφυγή του υποβιβασμού.