Premier League: Νίκες με ανατροπή για Τσέλσι και Μπόρνμουθ

Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι, επική ανατροπή της Μπόρνμουθ επί της Νότιγχαμ

Για την 6η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι πήρε το τρίποντο με 2-1 κόντρα στην Γουέστ Χαμ, η Τότεναμ νίκησε στο εταίρο ντέρμπι του Λονδίνου με 2-1 την Φούλαμ ενώ η Μπόρνμουθ ανέτρεψε το εις βάρος της 2-0 σε 2-3 απέναντι στην Νότιγχαμ Φόρεστ.

Η Άστον Βίλα αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» στην έδρα της, όπου απέσπασε ισοπαλία από τη Μάντσεστερ Σίτι με 1-1, χάρις στο γκολ του Μπέιλι στο 74ο λεπτό. Ο Χάαλαντ είχε ανοίξει το σκορ στο 50ο λεπτό για τους Πολίτες. Αυτή ήταν η δεύτερη απώλεια για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα σε 6 αγώνες.

Στο Tottenham Hotspur Stadium, η Τότεναμ επικράτησε εύκολα με 2-1 της Φούλαμ με τον Χόιμπεργκ στο 40′ και τον Κέιν στο 75′ να δίνουν τους τρεις βαθμούς στους Πετεινούς ενώ ο Μίτροβιτς συνέχισε να είναι καυτός και με το έκτο του τέρμα σε ισάριθμες αναμετρήσεις έβαλε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Στο Brentford Community Stadium, η Μπρέντφορντ πήρε τη νίκη με 5-2 κόντρα στη Λιντς και αντέδρασε θετικά μετά την ήττα σοκ που υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική στο Άνφιλντ με 9-0. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Τόνι που πέτυχε χατ τρικ (30′,43′,58′) ενώ ο Εμπουεμό στο 80′ και Ουίσα στο 92′ έκαναν το 5-2 για τις σφήκες. Για την Λιντς είχε μειώσει σε 2-1 ο Σινιστέρα στο 45+1′ και ο Ρόκα στο 79ο λεπτό σε 3-2.

Στο Μολινό, η Γουλβς έκαμψε το εμπόδιο της Σαουθάμπτον με 1-0 χάρη σε τέρμα του Ντάνιελ Ποντένσε στο 45+1′.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι της Νιούκαστλ με την Κρίσταλ Πάλας στο Σεντ Τζέιμς Παρκ.

Η Τσέλσι επανήλθε στις νίκες με 2-1, έχοντας αντίπαλο τη Γουέστ Χαμ στο Στάνφορντ Μπριτζ κάνοντας την ανατροπή με τον Χάβερτζ στο 88ο λεπτό. Τα “Σφυριά” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Αντόνιο στο 62ο λεπτό και ο Τσίλγουελ στο 76′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Κάι Χάβερτζ στο 88′ με ωραία προσπάθεια έδωσε την νίκη στους Μπλε του Λονδίνου.

Στο Σίτι Γκράουντ, η Μπόρνμουθ με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το διπλό με 2-3 επί της Νότιγχαμ. Η Φόρεστ προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα από τους Κουγιατέ στο 33′ και τον Τζόνσον στο 45+2′. Στο δεύτερο μέρος, οι παίχτες του Ονίλ μπήκαν αλλαγμένοι και έκαναν την ανατροπή με τον Μπίλινγκ στο 51′, τον Σολάνκε στο 63′ και τον Άντονι στο 87′.

Έβερτον – Λίβερπουλ 0-0

Μπρέντφορντ – Λιντς 5-2 (30΄πεν, 43΄,58΄ Τόνι, 82΄ Μπεμό, 90΄+2 Γουϊσά – 45΄+1 Σινίστερα, 79΄ Γιορέντε)

Τσέλσι – Γουέστ Χαμ 2-1 (76΄ Τσίλγουελ, 88΄ Χάβερτς – 62΄ Αντόνιο)

Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 0-0

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπόρνμουθ 2-3 (33΄ Κουγιατέ, 45΄+2 πεν. Τζόνσον – 51΄ Μπίλινγκ, 63΄ Σολάνκε, 87΄ Αντονι)

Τότεναμ – Φούλαμ 2-1 (40΄ Χόιμπγεργκ, 75΄ Κέιν – 83΄ Μίτροβιτς)

Γουλβς – Σαουθάμπτον 1-0 (45΄+1 Ποντένσε)

Αστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (74΄ Μπέιλι – 50΄ Χάαλαντ)