Premier League: Νίκη και τετράδα για Τότεναμ, ο Σολάνκε “χάλασε” το ντεμπούτο του Νούνο στη Νότιγχαμ

Νίκη για Τότεναμ, απίστευτη εμφάνιση από Λούτον, διπλό ψυχολογίας για Μπέρνλι.

Για την 18η αγωνιστική της Premier League, η Τότεναμ αν και αγχώθηκε πήρε το τρίποντο απέναντι στην Έβερτον, η Λούτον πέτυχε μια νίκη που θα θυμάται για πολλά χρόνια κόντρα στην Νιούκαστλ, ενώ ο Νούνο Εσπίριτο Σάντος ξεκίνησε με το “αριστερό” την πορεία του στον πάγκο της Νότιγχαμ

Η Τότεναμ δυσκολεύτηκε αλλά έκανε αυτό που έπρεπε και επικράτησε της Έβερτον με 2-1, ανεβαίνοντας στην 4η θέση. Οι “σπερς” άνοιξαν το σκορ στο από εξαιρετική αντεπίθεση του Τζόνσον που γύρισε από τα δεξιά για τον Ριτσάρλισον, ο οποίος από κοντά από κοντά έκανε το 1-0 κόντρα στην πρώην ομάδα του. Στο 19ο λεπτό ο Τζόνσον απείλησε ξανά, “είδε” τον Πίκφορντ να αποκρουέι το σουτ του, όμως στην επαναφορά ο Σον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο τελείωμα (2-0). Τα “ζαχαρωτά” είχαν πολλές ευκαιρίες και τελικά μπόρεσαν να αξιοποιήσουν μόνο μία για να μειώσουν στο 82ο λεπτό από ωραίο μονοκόμματο σουτ του Αντρέ Γκόμες.

Η Λούτον έχει αποδείξει φέτος πολλάκις πως είναι μια επικίνδυνη ομάδα, κάτι που έμαθε με την δυσκολότερο τρόπο η Νιούκαστλ που ηττήθηκε από τους “καπελάδες” με 1-0. Οι νεοφώτιστοι είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία, μην επιτρέποντας στις “καρακάξες” να βρουν χώρους, περιορίζοντάς την επίθεσή τους, αλλά και βάζοντάς τους εμπόδια. Στο 25ο λεπτό, ο Μπάρκλεϊ πάσαρε για τον Τάουνσεντ, ο οποίος ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, αφιερώνοντας φυσικά το γκολ στον αρχηγό Τομ Λόκιερ που αναρρώνει από το καρδιακό επεισόδιο που υπέστη στην προηγούμενη αγωνιστική.

Ο Νούνο Εσπίριτο Σάντος θα είχε φανταστεί αλλιώς το ντεμπούτο του στον πάγκο της Νότιγχαμ Φόρεστ που ηττήθηκε από τη Μπόρνμουθ με 2-3 στην έδρα της. Η Νότιγχαμ παρόλο που είχε μείνει με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό, έπειτα από την αποβολή του Γουιλί Μπολί κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ από φοβερό πλασέ του Ελάνγκα, μετά την κάθετη του Γουντ. Ο Σολάνκε ωστόσο με δυο προσωπικά του τέρματα, έκανε την ανατροπή, γράφοντας το 1-2. Στη συνέχεια, η Νότιγχαμ ισοφάρισε για να έρθει το τρίτο γκολ του Ντομινίκ Σολάνκε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Πολύ σημαντικό διπλό στη μάχη της παραμονής πήρε η Μπέρνλι απέναντι στη Φούλαμ με 0-2. Με το “καλησπέρα” στο δεύτερο μέρος, ο Οντόμπερτ έβαλε μπροστά την Μπέρνλι, ενώ στο 66′ ο Μπέργκε διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας το τελικό σκορ.

Κρίσταλ Πάλας-Μπράιτον 1-1 (45΄+1 Τζόρνταν Αγιού – 82΄ Γουέλμπεκ)

Άστον Βίλα-Σέφιλντ Γιουν. 1-1 (90΄+6 – 87΄ Άρτσερ)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Γ. 2-0 (72΄ Μπόουεν, 78΄ Κούντους)

Φούλαμ-Μπέρνλι 0-2 (47΄ Όντομπερτ, 67΄ Μπέργκε)

Λούτον-Νιούκαστλ 1-0 (25΄ Τάουνσεντ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπόρνμουθ 2-3 (46΄ Ελάνγκα, 74΄ Γουντ – 50΄, 57΄, 90΄+3 Σολάνκε)

Τότεναμ-Έβερτον 2-1 (9΄ Ρισάρλισον, 18΄ Σον – 82΄ Γκόμες)

Λίβερπουλ-Άρσεναλ 19:30 Γουλβς-Τσέλσι 24/12