Νίκη για τη Λίβερπουλ, χατ-τρικ ο Πούκι

Για τη δεύτερη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ η Λίβερπουλ πήρε τη νικη με 1-2 επί της Σαουθάμπτον.

Στο πρώτο μέρος οι «ρεντς» μπήκαν πιο δυναμικά, στο 13’ ο Τσάμπερλεϊν απείλησε αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση όπως θα ήθελε. Με την συμπλήρωση 15΄ οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και απείλησαν στο 18’ με τον Άνταμς , λίγα λεπτά ο Γιοσίντα προσπάθησε να να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του άλλα ο Άντριαν ήταν σε ετοιμότητα. Η Λίβερπουλ έκανε το 0-1 με τον Μανέ στις καθυστερήσεις.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κλοπ ήταν αρκετά πιο κινητική βγάζοντας αρετές επιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα. Ωστόσο στο 71΄ ο Φιρμίνο ανέβασε το δείκτη το σκορ σε 0-2. Οι Άγιοι  δεν παράτησαν το ματς και πίεσαν μειώνοντας στο 83΄με τον Ινγκς χάρις στο τραγικό λάθος του Άντριαν .

Στα άλλα ματς η Νόριτς σημείωσε την πρώτη της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα με το «χατ-τρικ» του Πούκι στην αναμέτρηση απέναντι στη Νιούκαστλ (3-1). Η Μπράιτον και η Γουέστ Χαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, η Έβερτον νίκησε 1-0 την Γουότφορντ με τέρμα του Μπερνάρντ στο 10΄, ενώ με δύο τέρματα στο πρώτο 12΄ η Μπόρνμουθ άλωσε την έδρα της Άστον Βίλα επικρατώντας με 2-1.