Premier League: Νίκη στο ντέρμπι για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Λίβερπουλ στο μεγάλο ντέρμπι της Αγγλίας.

Για την 3η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 τη Λίβερπουλ στο “Ολντ Τράφορντ” και κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στην 14η θέση ενώ η Λίβερπουλ έμεινε στους 2 βαθμούς και την 16η.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τζέιντον Σάντσο στο 16ο λεπτό και έκανε δύο τα τέρματα τους με τον Ράσφορντ στο 53′. Το τελικό 2-1 έγραψε ο Σαλάχ στο 82ο λεπτό.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν εκτός αρχικής ενδεκάδας και μπήκε αλλαγή στο 86΄ στη θέση του Ράσφορντ. Στο 87΄ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ο Κώστας Τσιμίκας για τους «κόκκινους», που παρέμειναν χωρίς νίκη και με μόλις δύο βαθμούς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλότ (86΄ Γουάν Μπισάκα), Βαράν, Μαρτίνες, Μαλάσια, Έρικσεν (86΄ Φαν ντε Μπεκ), Μακτόμινεϊ, Σάντσο (71΄ Φρεντ), Φερνάντες, Ελάνγκα (46΄ Μαρσιάλ), Ράσφορντ (86΄ Ρονάλντο).

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (87΄ Τσιμίκας), Έλιοτ, Χέντερσον, Μίλνερ (73΄ Καρβάλιο), Σαλάχ, Φιρμίνο (59΄ Χέντερσον), Ντίας.