Premier League: Νίκη της Νιούκαστλ επί της Άρσεναλ και πρώτη ήττα για τους “κανονιέρηδες”

Σε ένα σκληρό παιχνίδι με πολλά νεύρα, η Νιούκαστλ πήρε το τρίποντο επί της Άρσεναλ.

Για την 11η αγωνιστική της Premier League, η Νιούκαστλ επικράτησε της Άρσεναλ με 1-0 στο “Saint James Park” και ανέβηκε στην έκτη θέση, αναγκάζοντας τους “κανονιέρηδες” στην πρώτη ήττα της σεζόν στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες “συγκινήσεις” αλλά υπήρχαν νεύρα και ένταση, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Στο 29ο λεπτό η Νιούκαστλ είχε την πρώτη ευκαιρία του ματς. Ο Γκιμαράες σέντραρε, ο Μπερν σηκώθηκε στον αέρα με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Γουίλσον που αστόχησε από την καρδιά της περιοχής.

Το ματς είχε «ανάψει» και στο 39ο λεπτό, ο Μπρούνο Γκιμαράες χτύπησε τον Ζορζίνιο στο κεφάλι. Οι “κανονιέρηδες” διαμαρτυρήθηκαν για κόκκινη κάρτα στον Βραζιλιάνο, η φάση εξετάστηκε από τον VAR, αλλά δεν καταλογίστηκε κάτι. Στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ είχε μια καλή στιγμή, ο Μαρτινέλι πήρε την ωραία κάθετη του Ράις, συνέκλινε, αλλά το πλασέ του μέσα από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Πόουπ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός συνέχισε να είναι υψηλός παρότι δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες. Ένα τεράστιο λάθος του Ράγια που έχασε την έξοδο μετά τη σέντρα του Γουίλοκ, έδωσε τη δυνατότητα στον Γκόρντον που ανενόχλητος από το μισό μέτρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ελέγθηκε από το VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Από εκείνο το σημείο μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης οι παίκτες του Αρτέτα πίεσαν, προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν τα κατάφεραν και αναγκάστηκαν στην πρώτη ήττα τους στην Premier League.

Κίτρινες: 37′ Χάβερτς, 37′ Γκόρντον, 38′ Λόνγκσταφ, 39′ Σαρ, 88´Γκιμαράες, 90+1′ Λιβραμέντο

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ (Χάου): Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Λασέλς, Μπερν (Λιβραμέντο 46′), Γκιμαράες, Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον, Αλμιρόν (Μέρφι 63′), Γουίλσον (Γουίλοκ 62′), Γκόρντον

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ (Ζιντσένκο 73′), Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Τομιγιιάσου, Ράις, Ζορζίνιο (Βιέιρα 79′), Χάβερτς, Σάκα, Ενκετιά (Τροσάρ 79′), Μαρτινέλι