Premier League: Νικηφόρο ξεκίνημα για την Τσέλσι

Την νίκη της Τσέλσι επί της Έβερτον χάρισε ο Ζορζίνιο.

Η Τσέλσι  ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στην Premier League, επικρατώντας με 0-1 επί της Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ».  Στον αγωνιστικό χώρο έδωσαν το παρόν  τα τρία νέα της αποκτήματα Στέρλινγκ, Κουλιμπαλί και  Κουκουρέγια.

Στο πρώτο μέρος η Τσέλσι έχει την κατοχή της μπάλας με την Έβερτον να αμύνεται  δυνατά. Στο 19’ο Μάουντ απείλησε τον Πίκφορντ χωρίς να νικήσει τον Άγγλο τερματοφύλακα. Στο 24’  τα «ζαχαρωτά» απάντησαν με τον Ταρκόφσκι .

Στις καθυστερήσεις και ενώ φαινόταν πως θα πάνε οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα, ήρθε το γκολ του Ζορζίνιο από τα έντεκα βήματα την παράβαση του πέναλτι την επωμίστηκε Ντουκουρέ όταν έριξε στην μεγάλη περιοχή τον Μπεν Τσίλγουελ.

Στην επανάληψη παρά την προσπάθεια που έκαναν οι «εφοπλιστές» οι  Λονδρέζοι  κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα και να πάρουν την πρώτη τους νίκη ως φιλοξενούμενοι στα 11 τελευταία ματς των δύο ομάδων.

Να σημειωθεί ότι παίχτηκαν 20 επιπλέον λεπτά από τα 90, μιας και οι καθυστερήσεις στο πρώτο 45λεπτο διήρκησαν 9 λεπτά κι άλλα 11 στο δεύτερο ημίχρονο.