Premier League: Νίκησε με “4άρα” η Λίβερπουλ τη Νιούκαστλ

Ξεπέρασε το εμπόδιο της Νιούκαστλ και παρέμεινε πρώτη η Λίβερπουλ

H Λίβερπουλ νίκησε 4-2 τη Νιούκαστλ στο «Άνφιλντ», για την 20ή αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Κλοπ διατηρήθηκε στην κορυφή και στο +3 από τη δεύτερη Άστον Βίλα, ενώ η Νιούκαστλ έμεινε στους 29 βαθμούς.

Στo 18o λεπτό οι “Κόκκινοι” είχαν ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ του Λουίς Ντίαζ, ενώ στο 22′ κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Ντουμπράβκα, νίκησε τον Σαλάχ, για ν’ αστοχήσει στη συνέχεια της φάσης ο Αλεξάντερ Άρνολντ εξ επαφής. Στο 36′ ο Νταν Μπερν βρήκε δίχτυα, αλλά και το γκολ των φιλοξενούμενων ακυρώθηκε και το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο 49΄ ο Νούνιες έδωσε την ασίστ στον Μοχάμεντ Σαλάχ για το 1-0. Στο 54′ ο Άντονι Γκόρντον πέρασε δύο αμυντικούς και βρήκε τον Ισακ για την ισοφάριση από τη Νιούκαστλ (1-1).

Ο Ζότα και ο Γκάκπο πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο για τη Λίβερπουλ και το 2-1 δεν άργησε. Ο Σαλάχ με εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ζότα, άνοιξε τον δρόμο για το 2-1. Ο Ζότα έβγακε ασίστ στον Κέρτις Τζόουνς, με τον τελευταίο να σκοράρει προ κενής εστίας στο 54ο λεπτό.

Στη συνέχεια κα στο 78ο λεπτό ο Σαλάχ έβγαλε σέντρα και ο Γκάκπο μπήκε στην πορεία της μπάλας για το 3-1.

Η Νιούκαστλ μείωσε σε 3-2 στο 81΄, με κεφαλιά του Σβεν Μπότμαν, αλλά στο 86′ η Λίβερπουλ σφράγισε τη νίκη, με τον Ζότα να κερδίζει πέναλτι από τον Ντουμπράβκα αι με τον Σαλάχ να διαμορφώνει το τελικό 4-2.

Λούτον-Τσέλσι 2-3 (80΄ Μπάρκλεϊ, 87΄ Αντεμπάγιο – 12΄, 70΄ Πάλμερ, 37΄ Μαντουέκε)

Άστον Βίλα-Μπέρνλι 3-2 (28΄ Μπέιλι, 42΄ Ντιαμπί, 89΄πεν. Ντάγκλας Λουίζ – 31΄ Αμντούνι, 71΄ Φόστερ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 3-1 (14΄, 58΄ Ολίσε, 39΄ Εζε – 2΄ Λούις-Πότερ)

Μάντσεστερ Σίτι-Σέφιλντ Γιουν. 2-0 (14΄ Ρόδρι, 61΄ Αλβαρες)

Γουλβς-Έβερτον 3-0 (25΄ Κίλμαν, 53΄ Κούνια, 61΄ Ντόσον)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Γ. 2-1 (64΄ Ντομίνγκες, 82΄ Γκιμπς-Γουάιτ – 78΄ Ράσφορντ)

Φούλαμ-Άρσεναλ 2-1 (29΄ Χιμένες, 59΄ Ντε Κόρντοβα-Ριντ – 5΄ Σάκα)

Τότεναμ-Μπόρνμουθ 3-1 (9΄ Σαρ, 71΄ Σον, 80΄ Ριτσάρλισον – 84΄ Σκοτ)

Λίβερπουλ-Νιούκαστλ 4-2 (49΄ & 86΄ πεν. Σαλάχ, 74΄ Τζόουνς, 78΄ Χάκπο, – 54΄ Ισάκ, 81΄ Μπότμαν)