Premier League: Νίκησε στο τέλος τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Μπράιτον

Με τέρμα του Ζοάο Πέδρο στο 90+5′, η Μπράιτον επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

H Μπράιτον πέτυχε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «American Express Stadium», για την 2η αγωνιστική της Premier League.

Με αυτή τη νίκη διπλασίασε τις επιτυχίες της στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «γλάροι» προηγήθηκαν στο 32΄ με τον -πρώην παίκτη της Γιουνάιτεντ- Ντάνι Γουέλμπεκ και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, με τον Ντάλοτ να απομακρύνει πάνω στη γραμμή ένα (αδύναμο) πλασέ του Μίλνερ στο 52΄ και τον Γουέλμπεκ να «σημαδεύει» το δοκάρι στο 58΄.

Οι «μπέμπηδες» ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με τον Αμάντ Ντιαλό και φάνηκε να πετυχαίνουν την ανατροπή στο 70΄ με τον Γκαρνάτσο, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, καθώς ο εκτεθειμένος Ζερκζιε ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα, λίγο πριν περάσει τη γραμμή τέρματος.

Στο 95′ ο Ζοάο Πέδρο με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Ονάνα και χάρισε το «τρίποντο» στην Μπράιτον, για το τελικό 2-1.

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ. 2-1 (32΄ Γουέλμπεκ, 90+5΄ Ζοάο Πέδρο – 60΄ Ντιαλό)

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 17:00

Φούλαμ-Λέστερ 17:00

Μάντσεστερ Σίτι-Ίπσουιτς 17:00

Σαουθάμπτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 17:00

Τότεναμ-Έβερτον 17:00

Άστον Βίλα-Άρσεναλ 19:30