Premier League: Νικήτρια στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ και πρωτοπόρος η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ επικράτησε της Λίβερπουλ και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League

Στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ νίκησε με 3-2 τη Λίβερπουλ στο Εμιρέιτς και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Άρσεναλ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Όντενγκααρντ να βρίσκει τον Μαρτινέλι στην περιοχή και τον Βραζιλιάνο να βρίσκει δίχτυα.

Η Λίβερπουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 34ο λεπτό με τον Νούνιες μετά την ασίστ του Ντίας.

Η Άρσεναλ πριν την λήξη του ημιχρόνου πήρε και πάλι το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάκα με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Άλισον.

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε στο 53ο λεπτό με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να εκμεταλλεύται την πάσα του Ζότα, να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και πλασάρει ιδανικά για το 2-2.

Η Άρσεναλ πήρε το τρίποντο στο 76ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουκάγιο Σακά μετά την παράβαση που υπέπεσε ο Αλκάνταρα.

Σκόρερς: 1′ Μαρτινέλι, 45+5′, 76′ Σακά – 34′ Νούνιες, 53′ Φιρμίνο

Μπόρνμουθ-Λέστερ 2-1ω(68′ Μπίλινγκ, 71′ Κρίστι-10′ Ντάκα)

Τσέλσι-Γουλβς 3-0 (45′ Χάβερτζ, 54′ Πούλισικ, 89′ Μπρόγια)

Μάντσεστερ Σίτι-Σαουθάμπτον 4-0 (20′ Κανσέλο, 32′ Φόντεν, 49′ Μαχρέζ, 65′ Χάαλαντ)

Νιούκαστλ-Μπρέντφορντ 5-1 (21′, 56′ Γκιμαράες, 28′ Μέρφι, 82′ Αλμιρόν, 90′ αυτ. Πίνοκ-54′ πεν. Τόνεϊ)

Μπράιτον-Τότεναμ 0-1 (22΄ Κέιν)

Κρίσταλ Πάλας-Λιντς 2-1 (24′ Εντουάρ, 77′ Εζε-10′ Στράουκ)

Γουέστ Χαμ-Φούλαμ 3-1 (29′ πεν. Μπόουεν, 62′ Σκαμάκα, 90′ Αντόνιο-5′ Περέιρα)

Άρσεναλ-Λίβερπουλ 3-2 (1΄ Μαρτινέλι, 45΄+5, 76΄πεν. Σάκα – 34΄ Νούνιες, 53΄ Φιρμίνο)

Έβερτον-Μάντσεστερ Γ. 21:00