Premier League: Νικήτρια στο ντέρμπι του Όλντ Τράφορντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη κόντρα στην Άρσεναλ και παρέμεινε αήττητη με τον Κάρικ στον πάγκο. Έγραψε ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο

Για την 14η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Άρσεναλ με 3-2, ενώ η Τότεναμ νίκησε με 2-0 τη Μπρέντφορντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιντερ- Άρσεναλ 3-2

Στο Ολντ Τράφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με ανατροπή την Άρσεναλ με 3-2 και συνέχισε αήττητη με τον Μάικλ Κάρικ στον πάγκο της.

Στο γήπεδο βρέθηκε και ο νέος προπονητή της, Ραλφ Ράνγκνικ, ο οποίος είδε τον Κριστιάνο Ρονάλντο να φτάνει τα 801 γκολ στην καριέρα του.

Η Άρσεναλ πάγωσε το θέατρο των ονείρων στο 13ο λεπτό με το σουτ του Σμιθ-Ρόου. Οι Κόκκινοι Διάβολοι ισοφάρισαν στο 44′ με το τελείωμα από κοντά του Φερνάντες μετά την ασίστ του Φρέντ. Η Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 52ο λεπτό. Ο Ράσφορντ βρήκε τον Κριστιάνο στην περιοχή και αυτός νίκησε τον Αρτέτα για το 2-1.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Κανονιέρηδες ισοφάρισαν με τον Μαρτινέλι ύστερα από την ασίστ του Όντενγκααρντ. Το τελικό 3-2 έγραψε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 65ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Φρεντ.

Σκόρερ: 44′ Φερνάντες, 50′, 65′ Κριστιάνο Ρονάλντο – 13′ Σμιθ-Ρόου, 52′ Μαρτινέλι

Κάρτες: 45+1′ Μακ Τόμινεϊ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Κάρικ): Ντε Χέα, Νταλό, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέλες, Μακ Τόμινεϊ, Φρεντ, Σάντσο, Φερνάντες(90′ Βαν Ντε Μπεκ), Ράσφορντ(79′ Λίνγκαρντ), Κριστιάνο Ρονάλντο(88′ Μαρτιάλ)

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ραμσντέιλ, Ταβάρες, Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τομιγιάσου, Ελνένι, Παρτέϊ, Μαρτινέλι, Σμιθ-Ρόου(70′ Σακά), Όντενγκααρντ(79′ Ενκιτιά), Ομπαμεγιάνγκ(79′ Λακαζέτ)

Τότεναμ- Μπρέντφορντ 2-0

Στο Τότεναμ Χότσπερ Στέιντιουμ, η Τότεναμ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπρέντφορντ με 2-0 χάρη στο αυτογκόλ του Κάνος στο 13ο λεπτό και του Σον στο 65′ και ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα αποτελέσματα:

Τρίτη 30/11

Νιούκαστλ – Νόριτς 1-1 (61′ Γουίλσον – 79′ Πούκι)

Λιντς – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (93′ Ραφίνια)

Τετάρτη 1/12

Σαουθάμπτον – Λέστερ 2-2 (3′ Μπέντναρεκ, 34′ Άνταμς – 22′ Έβανς, 49′ Μάντισον)

Γουλβς – Μπέρνλι 0-0

Γουέστ Χαμ – Μπράιτον 1-1 (5′ Σούτσεκ – 89′ Μοπέ)

Γουότφορντ – Τσέλσι 1-2 (43′ Ντένις – 29′ Μάουντ, 72′ Ζιγιέχ)

Έβερτον – Λίβερπουλ 1-4 (38′ Γκρέι – 9′ Χέντερσον, 19′,64′ Σαλάχ, 79′ Ζότα)

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (47′ Γουότκινς – 27′ Ντίας, 43′ Σίλβα)

Πέμπτη 2/12

Τότεναμ – Μπρέντφορντ 2-0 (12′ Κάνος(αυτ), 65′ Σον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ 3-2 (44′ Φερνάντες, 52′,70′ Κριστιάνο Ρονάλντο – 13′ Σμιθ-Ρόου, 54′ Όντενγκααρντ