Premier League: Ο εκπληκτικός Γουίλιαν έδωσε το τρίποντο στην Φούλαμ

Υπέροχο ματς ανάμεσα σε Φούλαμ και Γουλβς, με τους πρώτους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη.

Για την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Premier League, η Φούλαμ επικράτησε της Γουλβς με 3-2 στο “Craven Cottage” και ανέβηκε στους 15β, ισοβαθμώντας με τους “λύκους”.

Στο 8ο λεπτό ο Ρόμπινσον έδωσε μια ωραία πάσα στον Ιγουόμπι μέσα στην περιοχή, με τον δεύτερο να τελειώνει τη φάση με ένα χαμηλό σουτ στο κέντρο της εστίας για να κάνει το 1-0.

Η Γουλβς ισοφάρισε με τον Ματέους Κούνια να εκμεταλλεύεται την υπέροχη σέντρα του Μπέλεγκρεϊντ και με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε πολλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές ωστόσο η Φούλαμ στο 59′ κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουίλιαν.

Οι παίκτες του  Ο’Νιλ αντέδρασαν ξανά και ο Τσαν κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος για το 2-2, πετυχαίνοντας μάλιστα το 7ο του τέρμα σε 13 αγωνιστικές πρωταθλήματος.

Παρ’ όλα αυτά, η Φούλαμ έστησε για μία ακόμη φορά την μπάλα στη λευκή βούλα στις καθυστερήσεις και ο Γουίλιαν έστειλε εκ νέου την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 3-2.

Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 1-1 (27′ Χάαλαντ-80′ Αλεξάντερ Αρνολντ)

Μπέρνλι-Γουέστ Χαμ 1-2 (49′ πεν. Ροντρίγκες-86′ Κούντους, 90’+ Σούτσεκ)

Λούτον-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (72′ Μενγκί, 84′ Μπράουν-74′ Ολίσε)

Νιούκαστλ-Τσέλσι 4-1 (13′ Ισάκ, 60′ Λασέλς, 61′ Ζοέλινγκτον, 83′ Γκόρντον-23′ Στέρλινγκ)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπράιτον 2-3 (3′ Ελάνγκα, 76′ πεν. Γκιμπς-Γουάιτ-26′ Φέργκιουσον, 45’+, 58′ πεν. Πέδρο)

Σέφιλντ Γιουν.-Μπόρνμουθ 1-3 (90’+ ΜακΜπέρνι-12′, 50′ Ταβερνιέ, 45’+ Κλάιφερτ)

Μπρέντφορντ-Άρσεναλ 0-1 (88΄ Χάβερτς)

Τότεναμ-Άστον Βίλα 1-2 (22′ Λο Σέλσο-45’+ Τόρες)

Έβερτον-Μάντσεστερ Γ. 0-3 (3′ Γκαρνάτσο, 56′ πεν. Ράσφορντ, 75′ Μαρσιάλ)

Φούλαμ-Γουλβς 3-2 (8΄ Ιβόμπι, 58΄ πεν, 90΄+4 πεν. Γουίλιαν – 22′ Κούνια, 75΄ πεν. Χουάνγκ Χι-Τσαν)