Premier League: Ο Κάι Χάβερτς είπε την τελευταία λέξη στην νίκη της Άρσεναλ

Η Άρσεναλ λυτρώθηκε από τον Χάβερτς, δύσκολο τρίποντο για την Γουλβς.

Η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μπρέντφορντ αλλά κατάφερε και πήρε την νίκη  που την έστειλε προσωρινά στην κορυφή και περιμένει το Λίβερπουλ-Σίτι.  Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο 19′ με την κεφαλιά του Ράις. Οι «μέλισσες» με τον Ουισά  έκαναν το 1-1. Στο 86’ ο  Χάβερτς  έκανε το τελικό 2-1.

Η Γουλβς τα βρήκε σκούρα με την Φούλαμ αλλά πήρε το τρίποντο με 2-1 και ελπίζει σε μια θέση στα ευρωπαϊκά κύπελλα την επόμενη σεζόν. Ο Αϊτ-Νουρί άνοιξε το σκορ στο 52′ για τους «λύκους», ο Κέιρνεϊ έκανε το 2-0 στο 67′ με αυτογκόλ. Το τελικό 2-1 έγραψε ο Αϊγουόμπι στο 90’+8′.

H Σέφιλντ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να πάρει την νίκη, και κόλλησε στο ισόπαλο 2-2 με την Μπόρνμουθ,  οι «λεπίδες» προηγήθηκαν 0-1 με τον Χάμερ. Στο 64’ ο Ρομπινσον έκανε το 0-2. Στο 74’ ο   Ουαταρά μείωσε σε 1-2. Το 2-2 πέτυχε ο Ουνάλ .  Η Μπόρνμουθ είχε ως μοιραίο παίκτη τον πρώτο σκόρερ της, Ντομινίκ Σολάνκε, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι (15′), ακυρώθηκε γκολ του από το VAR (67΄).

Τέλος η Λούτον με γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Κόλι Γούντροου πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο Λονδίνο από την Κρίσταλ Πάλας (1-1). Οι «αετοί» στο 11’ είχαν ανοίξει το σκορ με τον Ματέτα.