Premier League: Ο Λουίς Ντίας “έσωσε” τη Λίβερπουλ από το “κάζο”

Μοιρασιά για Λίβερπουλ και Λούτον, σε ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις.

Για την 11η αγωνιστική της Premier League, η  Λούτον μοίρασε τους βαθμούς με τη Λίβερπουλ με σκορ 1-1 στο “Kenilworth Road”, ενώ η Νότιγχαμ Φόρεστ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με τη νίκη επί της Άστον Βίλα.

Οι “κόκκινοι” είχαν αρκετές καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να μετουσιώσει κάποια από αυτές σε γκολ. Ο Ντάργουιν Νούνιες στο 13′ βρέθηκε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Ο Ουρουγουανός απείλησε με σουτ εκτός περιοχής στο 5ο και στο 10ο λεπτό, για να έρθει η πιο σημαντική ευκαιρία  της Λίβερπουλ στα πρώτα λεπτά. Μετά από εξαιρετική πάσα του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο Νούνιες βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή της Λούτον και έκανε ένα δυνατό σουτ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και τελικά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 33′ ο Ζότα έπειτα από εξαιρετική πάσα του Γκράβενπερχ πλάσαρε, όμως ο Καμίνσκι με τεράστια επέμβασε απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι “καπελάδες” είχαν την πρώτη ευκαιρία με τον Ογκμπένε να περνάει την μισή άμυνα της Λίβερπουλ και τον Άλισον να σώζει και να κρατάει το μηδέν. Δευτερόλεπτα αργότερα οι “ρεντς” αναπτύχθηκαν εξαιρετικά, ο Σαλάχ έστρωσε τη μπάλα με το κεφάλι για τον Νούνιες που αστόχησε από πολύ κοντά.

Στο 80ο λεπτό ο Καμπορέ έβγαλε στην αντεπίθεση μπαλιά για τον Τσονγκ, ο οποίος νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 1-0, αποδεικνύοντας αυτό που έχει γίνει αντιληπτό από την αρχή της σεζόν, πως η Λούτον είναι ιδαίτερα αξιόμαχη και αποτελεί κίνδυνο για όλες τις ομάδες.

Αμέσως, ο Κλοπ έριξε στο χορτάρι τον Λουίς Ντίας, στην πρώτη του συμμετοχή μετά την απαγωγή των γονιών του (ο πατέρας του αγνοείται ακόμη).

Στις καθυστερήσεις ο Κολομβιανός ισοφάρισε σε 1-1. O Έλιοτ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ντίας πήρε την κεφαλιά, για να φέρει το ματς σε ισορροπία, δείχνοντας τη μπλούζα που φορούσε μέσα από τη φανέλα, η οποία έγραφε «ελευθερία στον μπαμπά».

Νότιγχαμ- Άστον Βίλα 2-0

Νωρίτερα, η Νότιγμχαμ Φόρεστ πήρε σημαντικό εντός έδρας τρίποντο από τη εξαιρετική φέτος Άστον Βίλα με 2-0, στο ντεμπούντο του Οδυσσέα Βλαχοδήμου με τη φανέλα των γηπεδούχων. Οι “χωριάτες” είδαν την αντίπαλό τους να προηγείται νωρίς έπειτα από το ωραίο μονοκόματο σουτ του Άινα. Η Φόρεστ ξαναβρήκε δίχτυα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Μανγκαλά σούταρε από μακρινή απόσταση, ο Μαρτίνες βρήκε τη μπάλα με το αριστερό του χέρι αλλά η μπάλα πέρασε τη γραμμή και το 2-0 ήταν γεγονός.

Φούλαμ-Μάντσεστερ Γ. 0-1 (90΄+1 Φερνάντες)

Μπρέντφορντ-Γουέστ Χαμ 3-2 (11΄ Μοπέι, 55΄ Μαυροπάνος, 70΄ Κόλινς – 19΄ Κούντους, 26΄ Μπόουεν)

Μπέρνλι-Κρίσταλ Πάλας 0-2 (22΄ Σλουπ, 90΄+4 Μίτσελ)

Έβερτον-Μπράιτον 1-1 (7΄ Μικολένκο – 80΄ αυτ. Γιανγκ)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπόρνμουθ 6-1 (30΄ Ντοκού, 33΄,84΄ Σίλβα, 37΄ Ακάνζι, 64΄ Φόντεν, 89΄ Άκε – 74΄ Σινίστερα)

Σέφιλντ Γιουν.-Γουλβς 2-1 (72΄ Άρτσερ, 90΄+10 πεν. Νόργουντ – 89΄ Μπελγκάρντ)

Νιούκαστλ-Άρσεναλ 1-0 (64΄ Γκόρντον)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Άστον Βίλα 2-0 (5΄ Αϊνα, 47΄ Μανγκαλά)

Λούτον-Λίβερπουλ 1-1 (80΄ Τσονγκ – 90΄+5 Ντίας)