Premier League: Ο Μαυροπάνος “γκρέμισε” την Άρσεναλ από την κορυφή, “4άρα” της Μπράιτον κόντρα στην Τότεναμ

Ο Μαυροπάνος σκόραρε, η Γουέστ Χαμ νίκησε και “έριξε” από την κορυφή την Άρσεναλ, φοβερή εμφάνιση η Μπράιτον κόντρα στην Τότεναμ.

Για την 19η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ υπέστη ήττα σοκ από τη Γουέστ Χαμ, τη στιγμή που η Μπράιτον “θυμήθηκε” τον καλό της εαυτό και διέλυσε την Τότεναμ, κλείνοντας το 2023 με πολύ μεγάλη νίκη.

Η Άρσεναλ ηττήθηκε από τη Γουέστ Χαμ στο “Έμιρέιτς” με 0-2, με αποτέλεσμα η Λίβερπουλ να ανέβει στην κορυφή και να στεφθεί πρωταθλήτρια χειμώνα. Οι “κανονιέρηδες” βρέθηκαν πίσω στο σκορ νωρίς στην αναμέτρηση, όταν ο Έμερσον έβγαλε τη σέντρα, ο Γκάμπριελ προσπάθησε του να απομακρύνει, όμως ο Μπόουεν πρόλαβε την μπάλα πριν βγει, έκανε το γύρισμα και ο Σούτσεκ έδωσε το προβάδισμα στα “σφυριά” για το 0-1. Οι ποδοσφαιριστές του Μικέλ Αρτέτα είχαν πολλές καλές στιγμές, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και αυτό τους στοίχησε. Ο Μαυροπάνος έκανε το 2-0 στο 55ο λεπτό και η Άρσεναλ πλέον βρισκόταν με την πλάτη στον “τοίχο”. Στις καθυστερήσεις, ο Ράις έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Έμερσον μέσα στην πειροχή και ο διαιτητής έδειξε απευθείας την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπενράχμα αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ράγια και το σκορ έμεινε στο 0-2.

Νωρίτερα, η Μπράιτον με μια εκπληκτική εμφάνιση ισοπέδωσε την Τότεναμ με 4-2, σε ένα υπέροχο ματς που είχε τα πάντα. Στο 11ο λεπτό ο Χίνσελγουντ με ωραίο σουτ έγραψε το 1-0 και στο 23′ ο Ζοάο Πέδρο με πέναλτι που κέρδισε ο Γουέλμπεκ διπλασίασε τα τέρματα των «γλάρων». Ο Βικάριο κατάφερε να κρατήσει το σκορ ως είχε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους αποσοβώντας τις προσπάθειες των αντιπάλων του. Οι ποδοσφαιριστές του Ρομπέρτο ντε Τζέρμπι μπήκαν επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και διεύρυναν το προβάδισμα της ομάδας τους αρχικά με τον “κεραυνό” του Εστουπινιάν στο 64ο λεπτό, ενώ ο Πέδρο ευστόχησε εκ νέου σε πέναλτι στο 76′. Τα “σπιρούνια” αντέδρασαν αργά, σκοράροντας με τους Αλέχο Βέλις και Μπεν Ντέιβις, χωρίς να μπορέσουν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Νιούκαστλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (23΄ πεν. Ισάκ – 45+1΄, 53΄, 60΄ Γουντ)

Μπόρνμουθ-Φούλαμ 3-0 (44΄ Κλάιφερτ, 62΄ πεν. Σολάνκε, 90+3΄ Σινιστέρα)

Σέφιλντ Γιουν.-Λούτον 2-3 (61΄ ΜακΜπέρνι, 69΄ Αχμέντχοτζιτς – 17΄ Ντότι, 77΄ αυτ. Ρόμπινσον, 81΄ αυτ. Μπεν Σλιμάν)

Μπέρνλι-Λίβερπουλ 0-2 (6΄ Νούνιες, 90΄ Ζότα)

Μάντσεστερ Γ.-Άστον Βίλα 3-2 (59΄ & 71΄ Γκαρνάτσο, 82΄ Χόιλουντ – 21΄ ΜακΓκιν, 26΄ Ντεντόνκερ)

Μπρέντφορντ-Γουλβς 1-4 (16΄ Βισά – 13΄ Λεμινά, 14΄, 28΄ Χουάνγκ Χι-Τσαν, 79΄ Μπελεγκαρντέ)

Τσέλσι-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (13΄ Μούντρικ, 89΄ πέν. Μαντουέκε – 45΄+1΄ Ολίσε)

Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (29΄ Χάρισον – 53΄ Φόντεν, 64΄ πέν. Άλβαρες, 86΄ Μπερνάρντο Σίλβα)

Μπράιτον-Τότεναμ 4-2 (11΄ Χίνσελγουντ, 23΄ πέν., 76΄ πέν. Ζοάο Πέντρο, 63΄ Εστουπινιάν – 81΄ Βελίζ, 86΄ Ντέιβις)

Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 0-2 (13΄ Σούτσεκ, 55΄ Μαυροπάνος)