Premier League: Ο Ράις έσωσε την Άρσεναλ απέναντι στη μαχητική Λούτον

Απίστευτο φινάλε στο Λούτον-Άρσεναλ, οι “κανονιέρηδες” πέρασαν νικηφόρα από το “Kenilworth Road”.

Για την 15η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ επικράτησε στην “εκπνοή” του ματς της αξιόμαχης Λούτον, ενώ η Γουλβς νίκησε την Μπέρνλι και ανέβηκε στην 12η θέση.

Η Λούτον ήταν μια ανάσα από το να πάρει ένα βαθμό για την μάχη της παραμονής, όμως η Άρσεναλ “μίλησε” στην τελευταία φάση και έγραψε το τελικό 3-4. Στο 20ο λεπτό μετά από γρήγορη εκτέλεση πλαγίου άουτ, ο Σακά μπήκε στη μεγάλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Μαρτινέλι να σκοράρει για το 0-1. Η Λούτον αντέδρασε στο 25′ όταν ο Όσο έπιασε κεφαλιά και έγραψε το 1-1. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι “κανονιέρηδες” ξαναμπήκαν μπροστά στο σκορ αφού έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας ο Γουάιτ έβγαλε σέντρα και ο Ζεσούς που ακολουθούσε τη φάση ως τρέιλερ νίκησε τον Καμίνσκι (1-2). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Αντεμπάγιο. Σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Άγγλος πήδηξε ψηλότερα από όλους και έκανε το 2-2. Το ματς στη συνέχεια είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Μάλιστα, στο 57ο λεπτό, ο Τάουνσεντ τροφοδότησε τον Μπάρκλεϊ σούταρε με το αριστερό εντός περιοχής, η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του Ράγια και κατέληξε στα δίχτυα (3-2). Η Άρσεναλ παρά το σοκ μπόρεσε να φέρει τον αγώνα σε ισορροπία λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Ζεσούς πέρασε ωραία στον Χάβερτς και ο Γερμανός πλάσαρε για το 3-3 πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού. Οι ποδοσφαιριστές του Μικέλ Αρτέτα, λυτρώθηκαν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Έντεγκααρντ να βγάζει σέντρα από τα αριστερά και τον Ράις να παίρνει την κεφαλιά, για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς.

Νωρίτερα, η Γουλβς πανηγύρισε σημαντική νίκη απέναντι στη Μπένρλι με 1-0. Η ομάδα του Κομπανί “τιμωρήθηκε” με το πρώτο λάθος που έκανε, με αποτέλεσμα οι “λύκοι” να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στο 43ο λεπτό ο Μπεργκ έχασε τη μπάλα έξω από την περιοχή, ο Βιτίνα βρήκε τον Χουάνγκ Χι – Τσαν και εκείνος με το 9ο φετινό του γκολ σημείωσε το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουλβς διατήρησε το υπέρ της σκορ και ουσιαστικά απειλήθηκε μόλις μία φορά, χωρίς να αλλάξει κάτι.