Premier League: Ο Σαλάχ «έβαψε» κόκκινο το ντέρπι του Μέρσεισαιντ

Νίκη της Λίβερπουλ στο 243ο ντέρμπι του Μέρσεισαιντ.

Για την 9η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Έβερτον στο «Anfield» και πάτησε έστω και προσωρινά την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας ευκαιρία στο 9ο λεπτό με τον Τσιμίκα να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά στην καριδιά της περιοχής της Έβερτον, χωρίς όμως να καταφέρει κάποιος εκ των φορ να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία.

Στο 17′ ο Σόμποσλαϊ βρήκε με έξυπνη κάθετη πάσα τον Ντίας, ο Κολομβιανός έκανε διαγώνιο πλασέ από κοντά αλλά η προβολή του Γιανγκ κατέληξε κόρνερ.

Τα «ζαχαρωτά» έμειναν με δέκα παίκτες στο 37′ όταν ο Ντίας πέρασε τον Γιανγκ από τα αριστερά και ο δεξιός μπακ τον ανέτρεψε, για να δει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για τη συνέχεια του ντέρμπι.

Γενικά το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερα μεγάλες φάσεις ή ρυθμό, με τη Λίβερπουλ να έχει τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να βρει τρόπο να σκοράρει. Αναμφίβολα, το 0-0 του πρώτου μέρους ήταν κέρδος για την Έβερτον.

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ πλησίασε το γκολ στο 52ο λεπτό, με δύο διαδοχικά σουτ των Σαλάχ και Χράφενμπερχ να σταματούν πάνω σε σώματα παικτών της Έβερτον.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Γιούργκεν Κλοπ αποφάσισε να παίξει ακόμη πιο επιθετικά, «ρίχνοντας» στο ματς τον Νούνιες αντί του Κώστα Τσιμίκα, προσθέτοντας δύναμη στη γραμμή κρούσης των γηπεδούχωνς στην οποία υπήρχαν ήδη Σαλάχ, Ντίας και Ζότα.

Στο 73′ ο Ντίας έκανε το γύρισμα και η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Κιν. Ο διαιτητής αρχικά δεν έδωσε πέναλτι, στη συνέχεια όμως μετά από παρέμβαση του VAR πήγε να δει τη φάση, δείχνοντας τελικά την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαλάχ, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Πίκφορντ για το 1-0.

Να σημειωθεί πως με το πέναλτι ο Αιγύπτιος σταρ, έφτασε το 200 γκολ σε όλα τα πρωταθλήματα που έχει αγωνιστεί.

Η ομάδα του Κλοπ μετά το γκολ έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι έχοντας καλές στιγμές. Στο 90′ ο Έλιοτ με «κεραυνό»,  από μακριά, προσπάθησε να διευρύνει το προβάδισμα της Λίβερπουλ, ωστόσο ο Πίκφορντ με δύσκολη απόκρουση έστειλε στη μπάλα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ζότα με φοβερή ενέργεια από τα αριστερά, πέρασε τρεις παίκτες, χωρίς να μπορέσει να βρει δίχτυα.

Στο 90+7′ ο Νούνιες βγήκε στην αντεπίθεση, έσπασε στον Σαλάχ και αυτός με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και «κλείδωσε» το τρίποντο με 2-0.

Κίτρινες: 18′, 37′ Γιανγκ, 32′ Ταρκόβσκι, 50′ Κονατέ

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ (Ματίπ 67′), Φαν Ντάικ, Τσιμίκας (Νούνιες 62′), Σόμποσλαϊ, Μακάλιστερ, Χράφενμπερχ (Έλιοτ 62′), Σαλάχ, Ζότα, Ντίας (Γκόμεζ 81′)

Έβερτον (Ντάις): Πίκφορντ, Γιανγκ, Ταρκόφσκι, Μπράνθγουεϊτ, Μικολένκο (Σερμίτι 88′), Χάρισον (46′ Κιν), Ονάνα (Ντανζούμα 80′), Γκάρνερ, Μακνίλ (46′ Πάτερσον), Ντουκουρέ, Κάλβερτ-Λιούιν (Μπέτο 61′)

Λίβερπουλ-Έβερτον 2-0 (75΄ πεν., 90+7΄ Σαλάχ)

Μπόρνμουθ-Γουλβς 17:00

Μπρέντφορντ-Μπέρνλι 17:00

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 17:00

Νιούκαστλ-Κρίσταλ Πάλας 17:00