Premier League: «Πάρτι» η Τότεναμ με την Έβερτον

Η Τότεναμ φιλοδώρησε με πέντε τέρματα την Έβερτον, διαλύοντάς την στο Λονδίνο

Η Τότεναμ επικράτησε με 5-0 την Έβερτον στο Λονδίνο, στην αυλαία της 28ης αγωνιστικής της Premier League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χάρι Κέιν, ο οποίος με τα δύο τέρματα που πέτυχε, ανέβηκε στην 6η θέση των πίνακα των σκόρερ στην ιστορία της Premier League. Ο Άγγλος επιθετικός ξεπέρασε τον Τιερί Ανρί που είχε 175 τέρματα και πλέον ο Κέιν έχει σύνολο 176 γκολ. Επόμενος στόχος να ξεπεράσει τον Λάμπαρντ, ο οποίος μετράει 177 γκολ.

Οι “Πετεινοί” με αυτό το τρίποντο, μείωσαν στους τρεις βαθμούς τη διαφορά τους από την τέταρτη Άρσεναλ που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, ο Φρανκ Λάμπαρντ είδε την ομάδα του να γνωρίζει την τρίτη της σερί ήττα και να βρίσκεται στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι «σπερς» πραγματοποίησαν φανταστικό πρώτο ημίχρονο. Άνοιξαν το σκορ στο 14’, με τον Μάικλ Κιν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του έπειτα από την παράλληλη σέντρα του Ριάν Σεσενιόν.

Τρία λεπτά αργότερα, από ενέργεια του Ντέγιαν Κουλουσέφσκι, ο Χονγκ-Μιν Σον διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Που βρήκαν και τρίτο γκολ, με τον Χάρι Κέιν να πλασάρει εύστοχα τον Τζόρνταν Πίκφορντ στο 37’ έπειτα από την κάθετη πάσα του Ματ Ντόχερτι.

Σχεδόν με την έναρξη, η σέντρα του Κουλουσέφσκι είχε αποδέκτη τον Σέρχιο Ρεγκιλόν που έβαλε κι αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.

Στο 55’ επαναλήφθηκε το σκηνικό του… 37ου λεπτού, με τους Ντόχερτι και Κέιν να συνεργάζονται εκ νέου για το 5-0 κι ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα κεφαλιά του Ερικ Ντάιερ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίκφορντ

Τότεναμ (Κόντε): Γιορίς, Ντέιβις, Ντάιερ, Ρομέρο (51’ Σάντσεθ), Ντόχερτι, Σεσενιόν (46’ Ρεγκιλόν), Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Κουλουσέβσκι, Σον (66’ Μπερχβάιν), Κέιν

Έβερτον (Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κένι, Κιν (46’ Μπράνθγουαϊτ), Χολγκέιτ, Ντουκουρέ, Φαν ντε Μπέικ (59’ Μικολένκο), Άλαν, Γκόρντον, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ Λιούιν (69’ Άλι)