Premier League: “Πάρτι” της Λίβερπουλ απέναντι στην Τσέλσι, χαλαρή “3αρα” για τη Σίτι

Εκπληκτική εμφάνιση η Λίβερπουλ, χαλαρή νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι, “καρδιοχτύπησε” η Τότεναμ.

Για την 22η αγωνιστική της Premier League, Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκαν εύκολα των Τσέλσι και Μπέρνλι αντίστοιχα, “αγχώθηκε” αλλά πήρε το τρίποντο η Τότεναμ.

Η Λίβερπουλ είχε την απόλυτη κυριαρχία και διέλυσε την Τσέλσι με 4-1 στο “Άνφιλντ”, παραμένοντας στο +5 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι. Στα πρώτα 45 λεπτά οι “κόκκινοι” ήταν καταιγιστικοί πετυχαίνοντας δύο γκολ, με τους Ντιόγκο Ζότα και Κόνορ Μπράντλεϊ. Ο Μαουρίσιο Ποτσετίνο προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, κάνοντας αλλαγές, ωστόσο αυτό δεν συνέβη. Ο Σομποσλάι εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπράντλεϊ και διεύρυνε το προβάδισμα της Λίβερπουλ, ενώ σε μία από τις σπάνιες επιθετικές φάσεις της Τσέλσι ο Ενκουκού έκανε το 3-1. Το σύνολο του Κλοπ έχει αποδείξει πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα και έφτασε σε τέταρτο γκολ από την προσπάθεια του Λουίς Ντίας στο 79′.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στη Μπέρνλι, επικρατώντας με 3-1. Ο Χουλιάν Άλβαρες “καθάρισε” την αναμέτρηση για τους “πολίτες” με δύο προσωπικά του γκολ πριν καν συμπληρωθούν 25 λεπτά παιχνιδιού. Μόλις 24 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Σίτι βρήκε δίχτυα, με τον Ρόδρι. Στις καθυστερήσεις η Μπέρνλι σκόραρε, όταν ο Αλ Ντακίλ πέρασε ως αλλαγή και έγραψε το τελικό 3-1.

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η Τότεναμ κατάφερε να νικήσει τη Μπρέντφορντ με 3-2 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Στο πρώτο ημίχρονο, οι “μέλισσες” άνοιξαν το σκορ με τον Τόνεϊ να φεύγει στον χώρο και τον Μοπέ να ακολουθεί, σκοράροντας. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ των “σπιρουνιών” που πέτυχαν τρία τέρματα σε δέκα λεπτά χάρη στους Ντέστινι Ουντότζι, Μπρέναν Τζόνσον και Ρισάρλιζον. Ο Τόνεϊ μείωσε στο 67ο λεπτό ωστόσο η ομάδα του δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από τον αγώνα.