Premier League: Πάτησε κορυφή η Λίβερπουλ, νίκη για Γουεστ Χαμ

Εύκολα οι Λίβερπουλ και Άστον Βίλα, νίκη για Γουέστ Χαμ, ισοπαλία η Μπράιτον.

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League, η Λίβερπουλ επικράτησε της Μπρέντφορντ χωρίς άγχος, η Γουέστ Χαμ “είδε” τη Νότιγχαμ Φόρεστ να την ισοφαρίζει δις αλλά πήρε τους τρεις βαθμούς, ενώ η Μπράιτον έμεινε στο Χ με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Η Λίβερπουλ μετά το “στραβοπάτημα” με τη Τουλούζ πήρε το εντός έδρας τρίποντο επί της Μπρέντφορντ με 3-0 και ισοβαθμούν πλέον με Σίτι και Άρσεναλ στους 27β. Στο 39ο λεπτό ο Νούνιες πήρε τη μπάλα, την πάσαρε εξαιρετικά στον Σαλάχ, ο Αιγύπτιος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και σκόραρε με διαγώνιο πλασέ κάνοντας το 1-0. Στην επανάληψη, οι “κόκκινοι” μπήκαν δυναμικά και στο 62′ ο Τσιμίκας βρήκε με ωραίο γύρισμα τον Σαλάχ, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Ζότα που σούταρε υπέροχα και “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του Κλοπ.

Σε ένα εκπληκτικό ματς στο “London Stadium” η Γούεστ Χαμ νίκησε τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-2. Τα “σφυριά” μετά την επικράτησή τους επί του Ολυμπιακού είχαν ψυχολογία και άνοιξαν νωρίς το σκορ. Οι παίκτες της Γουέστ Χαμ πίεσαν και έκλεψαν τη μπάλα, με τον Πακετά να κάνει συρτό αριστερό σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Βλαχοδήμου για το 1-0. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους η Νότιγχαμ βγήκε ταχύτατα στην κόντρα, ο Αρεολά απέκρουσε την προσπάθεια τουΓκιμπς-Γουάιτ, αλλά ο Αβονίγι ακολουθούσε ως τρέιλερ τη φάση και προώθησε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελάνγκα με μία επαφή και υπέροχο τελείωμα έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους όμως ο Μπόουεν με κεφαλιά έφερε ξανά σε ισορροπία την αναμέτρηση. Η Γουέστ Χαμ αντέδρασε και στο 88ο λεπτό ο Σούτσεκ μετά από εκτέλεση κόρνερ έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Οι Μπράιτον και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ μοίρασαν τους βαθμούς (1-1), με τους “γλάρους” να διανύουν μια δύσκολη περίοδο καθώς έχουν να νικήσουν στο πρωτάθλημα από τέλη Σεπτεμβρίου. Η αντίπαλος της ΑΕΚ βρήκε δίχτυα από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Αντινγκρά στο 6′ ο οποίος επιτέθηκε κατά μέτωπο και συνδυάστηκε με τον Μπουονανότε για το 1-0. Στο 69′ ο Νταχούντ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα και ο Άνταμ Γουέμπστερ έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Επιστροφή στις εγχώριες νίκες για την Άστον Βίλα που είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στη Φούλαμ (3-1). Οι “χωριάτες” μπήκαν μπροστά στο σκορ από το αυτογκόλ του Ρόμπινσον, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ΜακΓκίν. Ο Γουότκινς ήταν αυτός που στο 64′ έγραψε το 3-0 για να μειώσει ο Ραούλ Χιμένες λίγα λεπτά αργότερα (3-1)