Premier League: Πέρασε από το Βίλα Παρκ η Άρσεναλ, “4άρες” για Σίτι και Τότεναμ

Άνετες νίκες για Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι, ενώ δέκα λεπτά χρειάστηκε η Άρσεναλ για να καθαρίσει την Άστον Βίλα

Για την 2η αγωνιστική της Premier League, τις νίκες πήραν η Άρσεναλ, Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι.

H Άρσεναλ έφυγε με σπουδαίο διπλό από το «Βίλα Παρκ» με 0-2 επί της Άστον Βίλα και δείχνει ότι και φέτος αναμένεται να διεκδικήση τον τίτλο. Ο Τροσάρ στο 67′ άνοιξε το σκορ, για να έρθει 10 λεπτά μετά ο Παρτέι και να «σφραγίσει» το «τρίποντο» των «κανονιέρηδων».

Άνετο 2Χ2 για την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι, καθώς επικράτησε με 4-1 της Ίπσουιτς. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε το πρώτο του χατ τρικ και πρώτο στο φετινό πρωτάθλημα.  Ο Νορβηγός σκόραρε δύο φορές μέσα σε 4 λεπτά κι άλλη μία στο φινάλε του ματς, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους «πολίτες» στο άνετο 4-1 επί της Ίπσουϊτς. Οι «νεοφώτιστοι», που προηγήθηκαν στο 7΄ με τον Σμόντικς, δέχτηκαν τρία γκολ μέσα σε 5 λεπτά στο «Έτιχαντ» και δεν απέφυγαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς.

Η Τότεναμ «ξέσπασε» στην Έβερτον και με το εμφατικό 4-0 στο Λονδίνο, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Τα δύο γκολ σε διάστημα 12 λεπτών πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα έφεραν από νωρίς τους «πετεινούς» σε «θέση οδηγού» απέναντι στους «εφοπλιστές», οι οποίοι μετά τη «βαριά» εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την Μπράιτον (0-3) γνώρισαν μία ακόμη βαριά ήττα προβληματίζοντας πολύ στην άμυνα (7 γκολ σε 2 ματς χωρίς να σκοράρουν).

Τα πρώτα τους «τρίποντα» και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχαν Γουέστ Χαμ και Νότιγχαμ επί των Κρίσταλ Πάλας (0-2) και Σαουθάμπτον (0-1), ενώ η Φούλαμ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, επικρατώντας με 2-1 της Λέστερ.

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ. 2-1 (32΄ Γουέλμπεκ, 90+5΄ Ζοάο Πέδρο – 60΄ Ντιαλό)

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 0-2 (67′ Σούτσεκ, 72′ Μπόουεν)

Φούλαμ-Λέστερ 2-1 (18′ Σμιθ-Ρόου, 70′ Ιβόμπι- 38′ Φαέ)

Μάντσεστερ Σίτι-Ίπσουιτς 4-1 (11′, 15′ πέν, 88′ Χάαλαντ – 14′ Ντε Μπρόιν – 7΄ Σμόντικς)

Σαουθάμπτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (70′ Γκιμπς – Γουάιτ)

Τότεναμ-Έβερτον 4-0 (14′ Μπισούμα, 25′,77′ Σον, 71′ Ρομέρο)

Άστον Βίλα-Άρσεναλ 0-2 (67′ Τροσάρ, 77′ Παρτέι)