Premier League: Πήρε το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ η Έβερτον

Πήρε βαθιά ανάσα η Έβερτον παίρνοντας την νίκη από την Λίβερπουλ στο 244ο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ .

Για την 29η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Έβερτον νίκησε 2-0 τη Λίβερπουλ και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για παραμονή της στην Premier League. Παράλληλα, όμως, κατάφερε κι ένα ισχυρό «χτύπημα» στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ η οποία είδε τις ελπίδες της για κατάκτηση του τίτλου να μειώνονται δραματικά.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27’ με τον Μπράντβεϊτ  εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας των «ρεντς». Τα «ζαχαρωτά» στο 58′ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον  Κάλβερτ-Λιούιν.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-2 από την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Οι «λεπίδες» αν και πέρασαν μπροστά στο σκορ Μπογκλ στο 35’ και Μπρένετον στο 50’δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο.  Για τους «κόκκινους διαβόλους»  Μαγκουάιρ έκανε το 1-1 στο 42’. Στο 61′ ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 2-2, ενώ ο Πορτογάλος σκόραρε ξανά για το 3-2 στο 81′. Ο Χόιλουντ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο 85′.

Στο «Μολινό» η Μπόρνμουθ επικράτησε 1-0 της Γουλβς καθώς άντεξε και με παίκτη λιγότερο για περίπου 20 λεπτά (αποβολή Μίλος Κέρκεζ στο 74΄), ενώ η Κρίσταλ Πάλας έθεσε σε κίνδυνο το ευρωπαϊκό όνειρο της Νιούκαστλ την οποία νίκησε 1-0 στο Λονδίνο.