Premier League: «Πολυβόλα» Μάντσεστερ Σίτι, Άρσεναλ και Τότεναμ

Εντυπωσιακή νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Λέστερ και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα

Για την 19η αγωνιστική της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε με 6-3 τη Λέστερ και η Άρσεναλ με 0-5 τη Νόριτς.

Στο Έτιχαντ, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 6-3 τη Λέστερ και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα. Οι Σίτιζεν σκόραραν τετράκις στο πρώτο μέρος με τον Ντε Μπρούινε στο 5′, τον Μαχρέζ στο 14′, τον Γκουντογκάν στο 21′ και τον Στέρλινγκ στο 25ο λεπτό. Οι «Αλεπούδες» έκαναν την αντεπίθεση τους με την έναρξη του δευτέρου μέρους και μείωσαν μέσα σε δέκα λεπτά σε 4-3 με τον Μάντισον στο 55′, Λούκμαν 59′ και Ιχεανάτσο στο 65′. Όμως, η Σίτι με τα γκολ του Λαπόρτ στο 69′ και του Στέρλινγκ στο 87′ πήραν την θριαμβευτική αυτή νίκη.

Στην μάχη του Λονδίνου στο Τότεναμ Χότσπερ Στέιντιουμ, η Τότεναμ επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση (3-0) της Κρίσταλ Πάλας. Οι Πετεινοί πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Κέιν στο 32′, έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Λούκας δύο λεπτά αργότερα και ο Σον στο 74ο λεπτό υπέγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, η Γουέστ Χαμ ηττήθηκε με 2-3 από τη Σαουθάμπτον. Οι “Άγιοι” προηγήθηκαν με τον Ελιουνούσι στο 8ο λεπτό. Τα “Σφυριά” ισοφάρισαν στο 49ο λεπτό με τον Αντόνιο, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Γουόρντ Πράους στο 61′, για να δεχτούν την ισοφάριση, έπειτα από τρία λεπτά από τον Μπερνράχμα. Τη νίκη στη Σαουθάμπτον έδωσε ο Μπέντναρεκ στο 70ο λεπτό.

Συντριβή από την Άρσεναλ με 0-5 υπέστη η Νόριτς των “δικών” μας Γιαννούλη και Τζόλη. Οι “Κανονιέρηδες” είδαν τον Σακκά να σκοράρει δις (5′,67′) και τους Τίρνεϊ, Λακαζέτ και Σμιθ-Ρόου από μία φορά στο 44′, στο 85′ και στο 91′.

Τα αποτελέσματα:

Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 2-3 (49′ Αντόνιο, 64′ Μπενράχμα – 8′ Ελιουνούσι, 61′ Γουόρντ Πράους, 70′ Μπέντναρεκ)

Μάντσεστερ Σίτι – Λέστερ 6-3 (5′ Ντε Μπρούινε, 14′ Μαχρέζ, 21′ Γκουντογκάν, 25′,87′ Στέρλινγκ, 69′ Λαπόρτ – 55′ Μάντισον, 59′ Λούκμαν, 65′ Ιχεανάτσο)

Νόριτς – Άρσεναλ 0-5 (6′,67′ Σακά, 44′ Τίρνεϊ, 84′ Λακαζέτ, 91′ Σμιθ-Ρόου)

Τότεναμ – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (32′ Κέιν, 34′ Λούκας, 74′ Σον)