Premier League: Σόκαρε τη Λίβερπουλ η Νότιγχαμ, άνετα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Έφυγε με το διπλό από το Άνφιλντ η Νότιγχαμ, νίκες για τη Σίτι και τη Γιουνάιτεντ

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Premier League, νίκες για τις ομάδες του Μάντσεστερ, ενώ η Νότιγχαμ έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λίβερπουλ.

Η Νότιγχαμ ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και νίκησε μέσα στο «Ανφιλντ» τη Λίβερπουλ με 0-1, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί των «κόκκινων» και υποχρεώνοντας τον Αρνε Σλοτ στην πρώτη του ήττα στην Αγγλία. Ο Χάντσον-Οντόι στο 72′, σχεδόν 20 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άλισον, οι «κόκκινοι» δεν κατάφεραν ν΄ αντιδράσουν και κάπως έτσι σημειώθηκε η μεγαλύτερη έως τώρα έκπληξη στο ξεκίνημα της εφετινής Premier League.

H Μάντσεστερ Σίτι νίκησε εντός έδρας με 2-1 τη Μπρέντφορντ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Γουϊσά, αλλά στη συνέχεια οι Πολίτες ανέλαβαν τον έλεγχο του ματς και κατάφεραν ν’ ανατρέψουν το σκορ σε 2-1, με τον Χάαλαντ να πετυχαίνει τα γκολ και να φθάνει ήδη τα εννέα γκολ στις πρώτες αγωνιστικές της νέας σεζόν στην Αγγλία!

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίωρο, αλλά στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και νίκησε τελικά εύκολα στο «Σεντ Μέρις» τη Σαουθάμπτον με 0-3.

Ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις της Φούλαμ με τη Γουέστ Χαμ (1-1), της Μπράιτον με την Ίπσουιτς (0-0) και της Κρίσταλ Πάλας με τη Λέστερ (2-2).

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γ. 0-3 (35′ Ντε Λιχτ, 41′ Ράσφορντ, 90’+ Γκαρνάτσο)

Μπράιτον-Ίπσουιτς 0-0

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 2-2 (47′, 90’+ πεν. Ματετά-21′ Βάρντι, 46′ Μαβιντιντί)

Φούλαμ-Γουέστ Χαμ 1-1 (24′ Χιμένεθ-90’+ Ινγκς)

Λίβερπουλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (72′ Χάντσον-Οντόι)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπρέντφορντ 2-1 (19′, 32′ Χάαλαντ-1′ Γουϊσά)